Organizace LLM

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z Organizace)
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.

Kmeny a rody

Lóže

Výraz lóže, je v češtině do značné míry kompromitován zednářstvím[1], ale v angličtině, ze které pochází terminologie woodcrafterské organizace, tuto spikleneckou konotaci nemá, neboť angl. výraz lodge znamená také obydlí – místo ve kterém pobývají osoby, které mají spolu něco společného.

Jako problematické vnímal použití slova lóže obzvláště Milan Klimánek - Wayseeker, když na počátku 90.-tých let pracoval na překladu Knihy lesní moudrosti do polštiny.

Tehdy ještě nebylo nic známo o genezi woodcraftu a přesto že i polština používá výraz “loża” ve smyslu “divadelní lóže”, měl obavu, jakožto praktikující katolík, že to v prostředí silně katolicky orientovaného Polska může budit dojem, že je woodcraft cestou k ateismu či pohanství.

Wayseeker byl v minulosti skautským činovníkem. Dobře znal historii skautského hnutí a věděl, že u zrodu Boys Scouts of America byla i řada svobodných zednářů (např. Daniel Carter Beard, nebo James E. West). Domníval se – tak jako mnozí jiní – že i Seton mezi ně patřil. A že pro schéma woodcrafterské organizace byli kromě indiánů inspirací i svobodní zednáři.

Z obsahu raných vydání Svitku je ale zřejmé, že Seton používal výraz “lodge” pro týpí. Doslovně vzato by mohla být Little Lodge (Malá lóže) překládána také jako týpí maličkých či tak nějak podobně. Přiznejme si však, že by to znělo přinejmenším infantilně.

Ale i kdyby se Seton skutečně nechal inspirovat zednářskou lóží, tak to u převážně sekulárně laděné československé společnosti nepředstavovalo žádný problém, i přes to, že má Liga se zednáři podobné rysy. A woodcrafterský zákon zcela jasně vybízí k respektu vůči víře.

V Polsku však o woodcrafterském hnutí do r. 1991 slyšelo jen pár lidí. Natož aby znali jeho zákon. Situaci také zkomplikoval přístup českých woodcrafterů po r. 1990 – silný důraz na indiánský charakter woodcrafterského táboření, spojený s implementací lakotské spirituality, naopak budil dojem, že jde o novodobý návrat k pohanství. Proto Milan Klimánek - Wayseeker raději použil jako synonymum lóžebratrstvo.

Na druhou stranu s ohledem na fakt, že členy woodcrafterské organizace jsou ženy i dívky je nutno říct že výraz lóže je zcela na místě.

Malá a velká lóže

Skutečnost, že původní podmínky Zasvěcovací stezky byly nastaveny tak, aby je byli schopni splnit i mladší adolescenti v předpubertálním věku, svědčí o tom, že zpočátku byli pro Setona hlavní cílovou skupinou především menší chlapci, ve věku od 8 do 12 let. Podle všeho když zakládal první kmeny, vůbec nepočítal s tím, že by mohl zaujmout i puberťáky.

Ale když viděl rostoucí zájem u všech věkových kategorií, postupně svůj názor měnil. Jak napsal roku 1910 ve svitku:

Although originally begun with boys from 10 to 15, the plan has proved so sound that we have had to expand the age limit both ways: and now we take them from 8 to 80.[2]

Byla to vskutku převratná myšlenka, ale organizační schéma publikované v tomto svitku na to ještě nebylo vůbec připraveno. Ostatně, nebyl pro to důvod, jelikož věkovou skupinu od 15 do 18 let sdružovala americká skautská organizace, která sice vycházela z Baden-Powellowa organizačního modelu, ale náčelníkem byl zvolen Seton.

Na konci roku ale Edgara M. Robinsona, který podporoval Setonovu představu o samosprávné výchově mládeže v demokratickém duchu, vystřídal ve funkci tajemníka BSA James E. West. A West zcela nepokrytě upřednostňoval vůdce, co vedli oddíly autoritářským stylem Baden-Powellovy organizace. Ten nevyžadoval od vůdce žádné charisma, ani pedagogické předpoklady, pouze organizační schopnosti a skautský slib chlapce zavazoval k bezvýhradné poslušnosti.

Šlo to zcela jiným směrem než jak si to Seton představoval. A byl vůbec v pozadí Seton, nebo jeho žena Grace? V roce 1911 se totiž připravoval vznik dívčí organizace Camp Fire Girl a byla u toho i Grace, která usilovala o to, aby tahle organizace nebyla pouze pro dívky. A překazil jí to již zmíněný James E. West, který rozhodně neměl zájem aby místo organizace partnerské vznikla organizace konkurenční.

Výsledkem bylo nové vydání svitku, v rámci The Book of Woodcraft, které mělo iniciovat vznik woodcrafterských kmenů sdružujících všechny generace. Nejprve ale bylo nutné upravit nároky Zasvěcovací stezky tak, aby byly přiměřeně náročené i pro starší adolescentní woodcraftery.

Woodcrafteři mladší 15 let se měli v rámci kmene sdružovat do tzv. „Malé lóže” (Little Lodge) a ti starší do „Velké lóže” (Big Lodge). Šlo ale jen o formální rozlišení, které kromě vizuální formy[3] znamenalo pouze jiné podmínky pro splnění Zasvěcovací stezky, činu nebo mistrovství.

Lóže starých vůdců

Organizační schéma z roku 1912 již počítalo i s dospělými členy. Tzv. "Medicinová lóže", neboli "Lóže starých vůdců" byla vyhrazena pro woodcraftery starší 21 let[4]. Členství tedy nebylo automatické. Jak uvedl Seton: “… je otevřená všem mužům zralého věku, kteří ukázali správného ducha, milují cesty lesa a jsou ochotni pomáhat; pokud je do Medicinové lóže zvolil Sněm.”[5]

Kromě toho, jak uvedl Seton hned v následujícím odstavci Council of Guidance tuhle volbu nemusel akceptovat.[6]

Pokud získal „starý vůdce” mistrovství Gabeshiked (Táborník), Chabakwed (Táborový kuchař), Mashkiki (Táborový lékař) and Nagamed (Sněmovník), stal se “medicinmanem lóže”, který byl zvýhodněný tím, že měl při sněmování navíc ještě jeden hlas.

Upozornění Každý kmen měl mít minimálně jednoho “starého vůdce” nebo „medicinmana”, který měl čtyřikrát do měsíce vést kmenovou radu (Seton doslova „od sněhu do sněhu”, tedy měsíc co měsíc.). Při sněmu měl být arbitrem, který měl dohlížet na jejich hledání moudrosti, a rádcem který ve chvílích těžkého rozhodování měl být nápomocen svými zkušenostmi a znalostmi získanými díky zralejšímu věku.

Red Lodge

V The Book of Woodcraft se také objevila první zmínka o "Rudé lóži"[7], neboli "Nejniternější (Inmost) lóži" do mohli být přijati jen ti co získali titul "Medicinmana". Viz “Lóže starých vůdců”.

Rozdělení Velké lóže a Rodinná lóže

Organizační schéma Woodcraft League of America u vydání z r. 1927[8] uvádí "Velkou lóži" rozdělenou na tři:

The Big Lodge of the Woodcraft League for Boys
Sdružovala pouze chlapce od 12 do 18 let.
The Big Lodge of the Woodcraft League for Girls
Sdružovala pouze dívky od 12 do 18 let.
The Big Lodge of the Woodcraft League for Adults
Sdružovala muže a ženy starší 18 let.

Mimo ně byly součástí WLA i tyto tři další skupiny:

The Little Lodge of the Woodcraft League
Pro chlapce i dívky mladší 12 let.
The Family Lodge of the Woodcraft League
Měla sdružovat celé rodiny.
Red Lodge (Sun Lodge)
Měla sdružovat dospělé woodcraftery, pro které se stal woodcraft a jeho mystické aspekty náboženstvím.
Jak vidno, sektářský trend ve WLA na konci 30.-tých let nejspíš existoval.

Lóže stráží

Nicméně organizační schéma z r. 1932 již o Rudé lóži, ani o Rodinné lóži nehovoří. Naopak místo nich uvádí lóži pro osamělé členy:

The Lone Lodge of the Woodcraft League
Měla sdružovat organizované woodcraftery, co neměli možnost se sdružit do kmene.

Současné organizační schéma LLM

Oproti původnímu schématu z r. 1932 jsou věkové hranice lóží posunuty. Proto uvádím následující tabulku. Pro zjednodušení jsem zcela vynechal původní rozdělení Velké lóže dle pohlaví, které v současné době nehraje roli vůbec.

Věkové rozmezí WLA schema 1932 LLM schema 2018 Poznámka
4 ~ 10 The Little Lodge of the Woodcraft League Lóže skřítků
10 ~ 12 Malá lóže Skřítek může vstoupit do Malé lóže buď na základě splněných podmínek zasvěcovací stezky, nebo na základě doporučení některého člena Velké lóže
12 ~ 16 The Big Lodge of the Woodcraft League for Boys
16 ~ 18 Velká lóže Na základě návrhu některého člena Velké lóže, může být člen Malé lóže přijat do Velké lóže
18+ The Big Lodge of the Woodcraft League for Adults Woodcrafter starší 18 let se automaticky stává členem Velké lóže
  • Věkové hranice pro přechod do vyšší lóže nejsou striktně dané – s jedinou výjimkou. Pokud nebyl člen Malé lóže – obvykle na návrh některého z členů Velké lóže – přijat do Velké lóže dřív než v 18 letech, stává se po dovršení 18 let členem Velké lóže automaticky.
  • Členem Velké lóže je každý člen LLM starší 18 let, bez ohledu na to, je-li stráží, nebo členem některého z kmenů.
  • U rodiny, která netvoří kmen či rod je z organizačního hlediska akceptován každý člen zvlášť – jako stráž, ale příspěvky platí rodina jako celek.

  1. Kořeny svobodného zednářství bychom mohli najít u středověkých cechů, co sdružovaly vysoce vzdělané a zkušené stavitele chrámů, které představovaly vrchol stavitelského umění. Cechy byly spolky, které měly různá privilegia, která členům kompenzovala jejich úsilí vynaložené aby kvalita poskytované služby byla co nejvyšší. Aby se mohl někdo stát členem cechu, musel splňovat určitá kritéria. Teprve po jejich splnění získal, spolu se členstvím, nárok na různá privilegia.
    Členství tedy nebylo automatické. A ti co nějakým způsobem poškozovali dobré jméno cechu mohli být také potrestáni a vyloučeni. Na druhou stranu člen, který splnil příslušné podmínky, se stal prověřenou osobou, které mohli ostatní předávat svoje cenné zkušenosti a tím dále zvyšovat jeho kvalifikaci a společenskou prestiž.
    Úroveň cechů nebyla pochopitelně všude stejná. A u vysoce specializovaných spolků, jako byli kupř. stavitelé chrámů přestaly být lokální záležitostí. S tím jak stoupaly nároky na vzdělání se postupně vytvořila vnitřní organizační struktura. V závislosti na tom, jakého stupně vzdělání (zasvěcení) členové dosáhli se pak sdružovali do tzv. “lóží”. V provinčních Čechách neměly původní stavitelské cechy šanci takto vyrůst – proto se k nám výraz “lóže” dostal až během 19. století ze západu, kdy se již byly původní stavitelské cechy transformovaly v lobystické spolky zednářů. Odtud tedy i lóže (angl. lodge, fr. loges) – v původním slova smyslu stavení (domek, chata, obydlí, atp.).
  2. https://www.thewoodcraft.org/wiki/index.php/Str%C3%A1nka:roll_1909.djvu/15
  3. Členové velké lóže měli woodcrafterský odznak podložený trojůhelníkem ze žlutého plátna, který symbolizoval týpí.
  4. Starý vůdce – byl titul pro osobu starší 18 let, mravně zachovalou, který uděloval sněmem. https://www.thewoodcraft.org/wiki/index.php/Str%C3%A1nka:book_1912.djvu/96
  5. The Medicine Lodge, or Lodge of the Old Guides. This is open to all men of ripe years, who have shown a right spirit within, and loving the ways of the woods are willing to help; and who also are voted worthy by the Council of their Medicine Lodge.https://www.thewoodcraft.org/wiki/index.php/Str%C3%A1nka:book_1912.djvu/96
  6. Nevertheless, the High Council of Guidance may withhold its consent, so the election becomes void.
  7. Také Sluneční lóže (angl. Sun Lodge) https://www.thewoodcraft.org/wiki/index.php/Str%C3%A1nka:book_1912.djvu/97
  8. http://www.inquiry.net/traditional/seton/birch/organization/aims.htm