Hodnota dolaru

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

V rámci této wiki se občas uvádí finanční částky v dolarech. Pokud bychom si chtěli udělat komplexní představu k současné době, tak bychom museli vzít do úvahy nejenom hrubý přepočet vůči současné hodnotě dolaru, ale i jaká byla v oné době aktuální cenová hladina a jaký byl tehdy v USA průměrný plat. Podrobněji to rozebírá článek na serveru penize.cz

V roce 2012 jsem v rámci svého blogpostu s názvem Jak se žilo za Rakouska udělal podobné srovnání vůči našim reáliím, které ukázalo, že se oproti době 100 let vzdálené u nás zase tak moc nezměnilo – pokud tedy vezmeme do úvahy výši platu a co si za něj můžeme dovolit. Spíš by se dalo říct, že jsme na tom v průměru přeci jenom o něco málo lépe než tehdy.

Nám však pro hrubý přepočet stačí informace z webu kurzy.cz, který uvádí že hodnota dolaru v r. 2013 spadla na 5% hodnoty z r. 1913. Tj. že za zboží v ceně 1 dnešního dolaru bychom v roce 1913 zaplatili zhruba 5 centů.

To platilo víceméně až do hospodářské krize 1929-1935. Ta způsobila první výrazné snížení hodnoty dolaru. Poté následoval postupný pokles v období 2. světové války a následně po ustanovení dolaru jako světové rezervní měny. Závěrečný pád pokračoval po opuštění zlatého standardu v roce 1971.

Pokud se běh věcí podíváme v tomto světle, tak je zřejmé, že poklesem hodnoty dolaru utrpěli největší ztráty ti, co doufali ve slušné živobytí z nahromaděného kapitálu, který se jim rozpouštěl od 20-tých let 20. století vysloveně před očima.