Woodcrafterský zákon

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Woodcrafterský zákon (známý také jako Velký zákon) není součástí woodcrafterské etiky od r. 1902 – jak se donedávna mylně soudilo, ale až od počátku r. 1916, kdy byla založena The Woodcraft League of America.

V srpnu 1915 Setonovi vyrazili na velkou cestu po Indiánských rezervacích. Svou cestu začali v Oklahomě, pak pokračovali přes Nové Mexiko (Santa Fé) do severovýchodní Arizony[1], kde jim Don Lorenzo Hubbell zprostředkoval okružní jízdu po rezervacích kmenů Hopi a Navaho.

Při ní, v osadě Kayenta, se seznámili s Johnem Wetherillem a jeho ženou Luisou.

Byl to právě John Wetherill, kdo Setona seznámil s pískovými kresbami Navahů a jejich významem, jak Seton uvádí v kapitole věnované pískové kresbě woodcrafterského zákona v knize Woodland Tales, na straně 229.

  1. Odtamtud jejich cesta vedla do Kalifornie (Los Angeles) a pak ještě na tři týdny do Glacier National Parku Montaně. V Browningu dostali Setonovi od místních Černonožců indiánská jména: Ernest T. byl Ah'‑pas‑to (Znakomluvec), Grace G. se stala Ni‑se‑ta‑pi‑ak (Dobrá žena) a dvanáctiletá Ann Ne‑ché‑poi‑é (Indiánský vypravěč); H. Allen Anderson str.181—182 (v české překladu M. Kupky, který vyšel pod názvem Náčelník r.2012 viz str. 211). Tyto informace Anderson našel v Seton Journal XXIII, str. 138—169