James Maurice Thompson

From thewoodcraft.org
(Redirected from William Henry Thompson)
Jump to navigation Jump to search

James Maurice Thompson (9.9.1844 Fairfield, Indiana, USA – 15.2.1901 Crawfordsville, Indiana, USA) se narodil jako James Madison Thompson jako druhé dítě[1] baptistického kněze Grigga Matthewa Thompsona[2] (duben 1811 – 9.3.1888). Jeho matka Diantha[3] (1813 Syracuse, New York, USA – 1897 Crawfordville, Indiana, USA), rozená Jaegger, pocházela z New Yorku a měla holandské kořeny[4]

Své druhé jméno – Madison, si změnil na Maurice dávno před začátkem literární kariéry, a první jméno přestal používat od r. 1875, takže později používal pouze jméno: Maurice Thompson.

Jeho mladší bratr William Henry Thompson[5] (10.3.1846 Calhoun, Georgia, USA – 10.8.1918 Seattle, Washington, USA)[6][7] se narodil o dva roky později. Přes určitý věkový rozdíl vyrůstali oba bratři jako dvojčata a stáli při sobě až do Mauricovy smrti v roce 1901.

Literárně činní byli oba bratři. Ovšem William – na rozdíl od Maurice, který psal i beletrii a poezii – psal spíš politoligické práce.

Jejich rodina se často stěhovala. Do Indiany, kde se narodil Maurice, se Grigg M. Thompson přestěhoval z Kentucky. A než se usadil na farmě v Georgii, měl pobývat s rodinou nějaký čas i v Missouri[8].

Tam se potkali bratři se svým učitelem lukostřelby Thomasem Williamsem. Maurice jej později popsal ve své knize, jako poustevníka, jehož srub stál uprostřed borového lesa, který lemoval plantáž jejich otce v hornaté oblasti severní Georgie. Williams prý byl fenomenální lukostřelec a byl potěšen zájmem obou chlapců o jeho oblíbenou zbraň. Sám ale neměl nejmenší zájem své umění předvádět na veřejnosti.

Osobností Je velmi pravděpodobné, že Thomase Williamse při psaní knihy The boys' book of sports, and outdoor life, promítl do postavy Mr. Marvina. I to, že se jeho knihou inspiroval Seton když psal své Dva divochy, kdy dospělého mentora hochům dělá starý Caleb.

Byl vzdělán v klasických jazycích, literatuře, francouzštině a matematice. Svoje matematické vzdělání později uplatnil, když pracoval jako stavební inženýr.

Občanská válka 1863-5

Po vypuknutí občanské války sloužili všichni, včetně otce v konfederační armádě, do které se Maurice přihlásil jako dobrovolník ve svých 18 letech r. 1863. Každý z nich sloužil v jiné jednotce.

Maurice byl zanedlouho z armády propuštěn jako "ztracený případ" s průstřelem plic do civilu. Sám to po letech zlehčoval – svému příteli Paulu Hamiltonovi Haynemu v dopise napsal, že důvodem propuštění byla tuberkulóza a krvácení do plic. Jeho bratr ale uvedl něco jiného. Maurice chtěl i tak bojovat, proto se asi po dvou měsících rekonvalescence přidal k jednotce, známé jako North Georgia Scouts – v podstatě šlo o záškodnickou skupinu, co operovala na území nepřítele. V řadách této jednotky pak bojoval až do kapitulace v květnu 1865[9]

Po válce se oba dva na dva roky usídlili ve městě Calhoun v Georgii, kde Maurice pokračoval ve studiu zeměměřičství, inženýrství a práva. Tehdy začal psát i své první články.

V roce 1867 prováděl botanická a ornitologická měření na jezeře Okeechobee na Floridě. Po skončení této práce se spolu s bratrem přesunuli do Crawfordsville v Indianě, kde začal začal pracovat jako inženýr na stavbě místní železnice.

Oba bratři si vzali sestry. Byly to dcery Johna Lee z Crawfordsville. Will si vzal 11. června 1874 Idu Lee (1854 – 1906) a měli spolu tři děti[10]. Její sestra Alice M. Lee (1852 – 1915) si vzala Maurice a měli spolu čtyři děti[11]

V r. 1871 si bratři otevřeli advokátní kancelář. V roce 1879 byl Maurice zvolen do zastupitelstva státu Indiana. A roku 1884 zběhnul od práva k literatuře, ale zároveň sloužil po po nějaký čas jako Geolog státu Indiana

Jejich otec se po válce vrátil ke zbytku rodiny v Missouri, kde žil až do roku 1888, kdy zemřel na následky pádu z koně. Jejich matka se pak přistěhovala za nimi do Crawfordsville, kde také r. 1897 zemřela.

Relativně krátce nato, co ho Shields naprášil, 15. února 1901, James Maurice Thompson ve věku 56 let zemřel doma v Crawfordsville na zápal plic. Jeho vdova ho přežila o 14 let.

Jeho bratr William ovdověl o pět let později. Přestěhoval se pak do Seattlu ve státě Washington, kde r. 1918 zemřel.

Literární kariéra

Podrobně se literární kariéře obou bratří věnuje kniha Bibliographical studies of seven authors of Crawfordsville, Indiana[12]. Podle ní svoje rané věci Maurice podepisoval jako "An Old Trapper", nebo také "J. Perkins Tracy".

Básník

První bázeň mu otisknul měsíčník Atlantic Monthly v dubnu 1873[13]. Později kromě poezie publikoval také řadu článků o lukostřelbě a lovu lukem.

Kromě magazínu Atlantic Monthly přispíval také do New York Tribune a Harper's Monthly.

Svou první knihu básní vydal r. 1875. Měl ale širší žánrový rozsah. Od poezie přes povídky až k románu.

Lukostřelec

I když nelze vyloučit, že Maurice Thompson využíval luk a šípy i během občanské války, kdy působil v jižanské guerille – to by mohlo vysvětlovat Shieldsovu averzi vůči němu, protože sám během války podobné jednotce unikl jen i vlas. S jistotou lze říct, že se oba s bratrem vrátili k lukostřelbě po válce. Bývalí vojáci konfederace totiž nesměli nosit palné zbraně takže pokud chtěli něco ulovit, tak jim stejně nic jiného nezbývalo.

Kniha The Witchery of Archery[14] by byla Thompsonovou prvotinou, kdybychom pominuli jeho sbírku básní. V témže roce napsal ve spolupráci s bratrem, který se také věnoval lukostřelbě ještě jednu knihu na toto téma s názvem How to train in Archery

Autor woodcrafterské knihy pro chlapce

Knihu 'The boys' book of sports, and outdoor life, která vyšla v roce 1886 možná začal psát pro své potomky[15]

Jeho bratr William je autorem 16 stránkové práce A study in patriotism, která bohužel není k dispozici on-line http://indianahistorylibrary.worldcat.org/title/study-in-patriotism/oclc/55760302

J. M. Thompson versus G. O. Shields

James Maurice Thompson asi nepatřil mezi přátele George O. Shieldse, i když Shields jeho články nepochybně pozorně četl. Je možné, že příčinou Shieldsova odstupu byla jeho vlastní zkušenost s jižanskou guerillou, ve které Thompson během občanské války působil.

V roce 1900 ho totiž Shields neváhal naprášit za to, že ve svém článku, kde popisoval jak lukem střílel sluky zmínil, že to bylo v květnu[16] – tedy v čase hnízdění, kdy byly hájeny. Zodpovědný komisař z Indiany, Z.T.Sweeney, kterému Shields svoje udání poslal, však odepsal, že z obsahu článku je zřejmé že to bylo v době, kdy Thompson působil jako geolog státu Indiana, tedy mezi lety 1884 až 1888, kdy byl ve funkci. A navíc, že i kdyby bylo tehdy platné stávající omezení, jde o dávno promlčený přestupek, jelikož promlčecí lhůta je dva roky. Načež jeho odpověď okomentoval s tím, že je to sice záležitost promlčená, leč nic to nemění na faktu, že tím tehdy Thompson porušil zákon – a navíc jako státní zaměstanec.[17]. Z jeho úhlu pohledu byl lov ptactva v době hnízdění zkrátka neomluvitelný.

Shieldsův kolega z The Camp Fire Club of America, Daniel C. Beard, ale takové předsudky neměl. Protože se autorsky podílel na některých pasážích Thompsonovy knihy The boys' book of sports, and outdoor life[18]. A dokonce ani Seton, protože Williama H. Thompsona, přizval v roce 1915 mezi členy národního sněmu čerstvě založené organizace Woodcraft Indians. Nejspíš by do něj přizval i jeho staršího bratra, kdyby James Maurice Thompson roku 1901 nezemřel na zápal plic.

Bibliografie

Poems (1872–1892) 
Sbírka básní (také na archive.org)
Hoosier Mosiacs (1875) 
Mozaika příběhů několika vybraných jižanů (také na archive.org)
The Witchery of Archery (1878) 
Kompletní příručka o lukostřelbě, včetně rad jak lovit lukem drobnou zvěř (také na archive.org)
How to train in Archery (1879) 
Kniha o lukostřelbě, její historii a postupy jak ji trénovat. Spoluatorem knihy byl Mauriceho bratr William Henry Thompson. (také na archive.org)
A Tallahassee Girl (1882) 
Songs of Fair Weather (1883) 
Sbírka básní (také na archive.org)
His Second Campaign (1883) 
(také na archive.org)
By-ways and Bird Notes (1885) 

(také na archive.org)

A red-headed family (1885) 
Pojednání o datlech(také na archive.org)
At Love's Extremes (1885) 
(vydáno r. 1901 jako Milly: at love's extremes)
The boys' book of sports, and outdoor life (1886) 
(také na archive.org)
A Banker of Bankersville (1886) 
(také na archive.org)
Sylvan Secrets in Bird-Songs and Books (1887) 
Kniha o různých loveckých příhodách, převážně pocházejících ještě dob Mauricova dětství na jihu. Sestavená z článků, které vyšly v časopisech Atlantic, Scribner's a Library (také na archive.org)
The Story of Louisiana (1888) 
Kniha o osídlování francouzské Lousinany – území za řekou Mississippi (také na archive.org)
A Fortnight of Folly (1888) 
(také na archive.org)
My first voyage (1890) 
Příběhy z Mauricova dětství (také na archive.org)
The King of Honey Island (1892) 
Román (také na archive.org)
Ethics of Literary Art (1893) 
Tři pojednání o tom, jak psát (také na archive.org)
Sweetheart Manette (1894) 
Lincoln's grave (1894) 
Poéma (také na archive.org)
The Ocala Boy (1895) 
(také na archive.org)
An archer in the Cherokee Hills (1897) 
Stories of the Cherokee Hills (1898) 
Sedm příběhů o vzájemném soužití bílých a černých na americkém jihu (také na archive.org)
Stories of Indiana (1898) 
Příběh Indiany od nejstarších dob, přes období osídlení až po současnost konce 19. století (také na archive.org)
My winter garden (1900) 
Alice of Old Vincennes (1900) 
(také na archive.org)
Rosalynde's lovers (1901) 
Dívčí román (také na archive.org)

Odkazy


 1. Podle všeho ze sourozenců, co se měli narodit před ním, přežilo pouze jedno děvče. Otázkou je, které. Před ním se měli narodit tito starší sourozenci:
  Thomas Jefferson Thompson (1832), Minerva Caroline Thompson (1833), Louisa Thompson (1835), Rebecca Thompson (1837), Mariah Thompson (1839) – která byla nejspíš tou starší sestrou co přežila, jelikož je mezi nimi pětiletý věkový rozdíl.
 2. https://www.findagrave.com/memorial/37616336/matthew-grigg-thompson
 3. https://www.ancestry.com/genealogy/records/diantha-jaegger_4246214
 4. Podobně jako v Setonově knize Rolf zálesák, Rolfova vyvolená – Annette Van Trumper.
 5. I on později zkracoval svoje jméno, tím že první jméno zkracoval na Will, případně na Wm.
 6. Mauriel P. Joslyn, který informace pro svůj článek The Archer from the Cherokee Hills čerpal z knihy Wheelerovy knihy The Literary Career of Maurice Thompson (1965), uvádí řadu chybných údajů. Mimo jiné také že se William měl narodit až r.1849. Což rozhodně není pravda. Vyvrací to (krom údajů na webu ancestor.com) také kniha Seven Authors of Crawfordsville, Indiana z r. 1952, která kompletně mapuje literární činnost obou bratrů.
 7. I když Joslyn uvádí, že sourozenců bylo šest (Maurice měl být nejstarším synem a druhým v celkovém pořadí sourozenců), měla podle webu https://www.ancestry.com Diantha Jaegger dětí celkem jedenáct – je možné, že z pěti starších sourozenců se dospělosti dožila pouze jedna sestra a z těch mladších zemřelo některé krátce po narození. Před Williamem se měla narodit ještě Mary Thompson (1843) a Anna Belle Thompson (1845). A po něm Grigg Thompson (1859) a Diantha Thompson (1854).
  Podle všeho tou starší sestrou mohla být (podle intervalů mezi porody) Mariah Thompson. A tím mladším sourozencem, který záhy zemřel Anna Belle Thompson.
 8. Joslyn uvádí, že do Georgie se přestěhovali kolem roku 1853. Protože se William narodil již r.1846 – je možné, že se narodil cestou do tam – v Misouri.
 9. http://www.stickbow.com/stickbow/history/maurice-waryears.html
 10. Maurice Whycliffe Thompson (1878 – 1954), May Thompsonovou (1880 – 1954), Oscara Lee Thompsona (1887 – 1945)
 11. Claude Lee Thompsona (1869 – 1914), Johna Grigg Thompsona (1871 – 1876), Jessii Lee Thompsonovou (1872 – 1941) a Agnes Thompsonovou (1880 – 1859)
 12. RUSSO, Dorothy Ritter a SULLIVAN, Thelma Lois: Bibliographical studies of seven authors of Crawfordsville, Indiana. Indianapolis: Indiana historial society. 1952.
 13. Šlo o báseň s názvem At the window Atlantic Monthly, dubnové číslo z roku 1873, strana 461
 14. I když se o ní píše jako o první autorské knize o lukostřelbě napsané v angličtině od r. 1545, není tomu tak. První kniha o lukostřelbě od neznámého autora byla napsaná o něco dříve, cca kolem r. 1515 (pravděpodobně latinsky). A tou první knihou v angličtině byla kniha Toxophilus Rogera Aschama, napsaná v Anglii r. 1545. Viz https://www.archerylibrary.com/books
 15. https://www.findagrave.com/memorial/112264171/ida-thompson
 16. Článek An Archer on the Kankakee vyšel v červnovém čísle Atlantic Monthly roku 1900 na straně 764–772.
 17. Shields celou záležitost popsal v redakčním článku s názvem An official game law violator, který vyšel v časopise Recreation No.3 Vol.13 v září 1900 na straně 203.
 18. V kapitole Fishing napsal část Odd Modes of Fishing a v kapitole Camps and campers úvodní část How to Camp Out.