Lžíce a kořenky

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Jídelní sestava

Před už mnoha lety jsem pro sebe a svojí ženu vyrobil z kravského rohu lžíce a k tomu ještě dvě malé kořenky - na sůl a pepř. Pro lžíce jsem se inspiroval podobnými indiánskými lžícemi. Pro kořenky zase byly předlohou klasické lovecké prachovnice. Rohy jsem získal z jatek a nejprve jsem vyvářením a hrubým oškrabáním odstranil všechny nečistoty. Moc voňavá práce to nebyla .

Ke změkčení rohu, aby se dal dobře opracovávat, jsem do velké okurkové láhve nalil dostatek normálního potravinového 8% octa a do něj rohy úplně ponořil. Nechal jsem je tam namočené asi den nebo dva, pak jsem rohy velmi snadno opracovával jen ostrým nožem. Pokud bylo potřeba použil jsem i rašpli. Po nějaké době opracovávání začal roh zase tvrdnout, dal jsem jej v tu chvíli zpět do octa a vylovil mezitím další roh a ten zase opracovával a tak stále dokola. Nebyl problém práci přerušit, rohy uložit do octa a po pár dnech zase v práci pokračovat.

Finální hladký povrch jsem udělal tak, že jsem jen jemně škrábal kolmo přiloženým ostřím nože k ploše - tedy stejně - jako získáváte jiskru na Firesteelu. U kořenek jsem uzavírací kolíček a dno vyrobil z lipového dřeva. Dírky pro mosazné hřebíčky jsem radši předvrtal malým vrtákem, abych zabránil případnému roztržení okraje rohu. Dno jsem utěsnil včelím voskem.

Povrchovou úpravu udělám čas od času tak, že rohy přetřu něčím mastným - sádlo, slanina, jedlý olej... .

K výrobě ještě jedné slánky mne inspiroval hezký výrobek Sámů - obyvatel Laponska. Původně tyto schránky ze sobího parohu sloužily jako obal na pravé zápalky (myslím ty - na něž není potřeba škrtátko). Proto byl povrch parohu zdrsněn ozdobnými vrypy, aby bylo o co zápalkou škrtnout.

Já jsem pro výrobu slánky použil také sobí paroh (ale šlo by to určitě i z jeleního parohu a možná i ze silné kosti). Dutinu jsem vytvořil s pomocí vrtáku a pak kulaté řašple a pilníku. Zátka i dno, které je zajištěno mosaznými hřebíčky, je obojí z lipového dřeva. Co se týče zdobení - byl to můj první pokus a tak jsem nepoužil rydla, ale jen jehlový pilníček. Jako barvivo jsem použil černou tuš. Dnes bych zdobení rytím už prováděl až po konzultaci s nějakým odborníkem.

Publikováno 22. prosince 2013 na bushcraft-portal.sk