Uživatel:Willy/ Korálkování - váčky

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Vak z ondatry

Obrázek vaku z vydry byl získán ze stránek knifedogs.com
willy-koralkovani-09.jpg
willy-koralkovani-10.jpg

Nafotil jsem vak, který jsem si už před nějakou dobou udělal z kožešiny ondatry.

Nechal jsem se trochu inspirovat daleko více zdobenými vaky, které si Severoameričtí Indiáni vyráběli z kožešiny vydry. Tyto vaky většinou sloužily jako "medicinové", tedy k ukládání různých posvátných či obřadních předmětů. Kožešina byla k tomu účelu stažena tak, jako se to dělá u králíka - přetažením kůže od zadku přes hlavu - tedy bez rozříznutím břicha. Výsledkem je vlastně jakýsi pytel. Originál vydří vaky mívají ocas z vnitřní strany, kde není srst, bohatě vyšívaný urzoními ostny (urzon je to druh dikobraza žijícího jen v Severní Americe). Stejně tak jsou ozdobeny všechny čtyři tlapky. Kožešinu jsem dostal od známého. Ondatra na rozdíl od vydry nemá tak velký ocas a tak jsem jej musel nahradit kusem jelenice a na kterou jsem z obou stran přišil červenou vlněnou látku.

Přední pohledovou stranu ocasu jsem ozdobil větší korálkovou výšivkou.

Z druhé strany jsem vlněnou látku připevnil tak, že jsem na jehlu vždy, když při šití vylezla na povrch látky navlékl jeden korálek a tak pokračoval v stehování po celém obvodu. Stejnou metodu jsem použil k ozdobení vstupní části do vaku umístěné v oblasti krku. Přišitím ocasu se vak dole uzavřel. Na závěr jsem po obvodu ocasu přišil malé mosazné rolničky.

Pouzdro na nůž

Originál pouzdra z období počátku obchodu s bělochy
willy-koralkovani-04.jpg
willy-koralkovani-05.jpg

Zalíbil se mi před pár roky jeden pěkný výrobek indiánů z plání. Nechtěl jsem dělat přesnou kopii a tak jsem po poradě s jednou mojí kamarádkou vzhled pouzdra poněkud upravil. Pro výrobu vlastního pouzdra jsem včetně sešívacího řemínku použil rawhide - nevydělanou hovězí kůži. Celá horní ozdobná část je z kusu jelenice. Bílo-oranžový vzor je na ní vyšit urzoními ostny (americký dikobraz). Tuhle speciální práci provedla právě ona výše zmíněná kamarádka, která je v tomto oboru přímo mistrem. Dva modré korálkové pásky jsem už dodělal já. Teprve po té, jsem jelenici přišil na vlastní pouzdro. Nakonec jsem z vypálené plechovky od kompotu vyrobil kovové rolničky - kornoutky a připevnil je řemínky k okraji jelenice.

Ještě k noži - původně to byl starý kuchyňák, který sloužil k vydloubávání pampelišek . Vyměnil jsem ho s mojí tetou za víkendovou brigádu u ní na zahradě . Čepel měla od rýpání v hlíně na povrchu úžasnou patinu. Původní dřevěná střenka nestála za nic a tak jsem ji nahradil jelení kostí.

Váčky

Publikováno na bushcraft-portal.sk