Stránka:vavrda1979.djvu/30

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 29

R.1936
byl pro nás vpravdě památným historickým rokem, neboť Černý Vlk dal se tehdy přesvědčiti ke změně cestovního plánu pro neznámou malou zemi střední Evropy[1], jejímiž světovými ukazateli byla jména Hus a Komenský. Ano, nadšená mládež této země, členové Ligy čsl. woodcrafterů, čtenáři Dvou divochů a Rolfa zálesáka a dalších děl přivítala v posledním týdnu roku milého hosta a snažila se co nejvíce získat v jeho přítomnosti.
1946
Mezitím uplynulo dlouhých deset let. Skončení druhé světové války bylo pro celé lidstvo úlevou. Nám skončilo tvrdých šest let nacistické okupace.
Ale těžkou ranou pro všechny nás byla zpráva, že 23. října toho roku navždy odešel velký, nezapomenutelný Ernest Thompson Seton.

  1. Tím, kdo Setona přesvědčil, byl sám pisatel těchto řádků Miloslav Vavrda - Minehaha, který se dozvěděl, že Seton bude v zimě 1935–36 v Anglii. Využil příležitosti, neváhal a vyrazil za ním. Setonovi již měli pravděpodobně koupené zpáteční lístky, protože v březnu již dopluli zpět do USA. Ale Vavrda nebyl jediný, kdo chtěl, aby Seton navštívil také kontinent. V německém Bonnu začal psát práci o woodcrafterském hnutí v Anglii Heinz Reichling (Ernest Thompson Seton und die woodcraft bewegung in England., vydal P. Hanstein v Bonnu roku 1937). Seton byl pro Němce atraktivní persona, takže je velmi pravděpodobné, že se právě Reichling postaral o financování veškerých nákladů spojených s druhou cestou za oceán, kterou manželé Setonovi podnikli od října 1936 do ledna 1937 – s krátkou vánoční zajížďkou do Prahy.