Stránka:vavrda1979.djvu/21

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 20

1887
Prvně se setkává s vynikajícím ornitologem dr. Mark M. Chapmanem[1].
Na kratší dobu se uchyluje na farmu bratra Josefa, který na pozemku zakoupeném stranou od Toronta v divočině u jezera Ontaria zakládá letovisko. Podnik však ztroskotal, ale Ernest využil možností nového prostředí pro vlastní literární a studijní činnost.
1890
bratr Josef byl nucen zrušit farmu.
11.6. odjíždí Ernest do Londýna a 23.8. na studia do Paříže. Avšak přijíždí v době školních prázdnin. I umělecká studia jsou uzavřena. Vrací se tedy opět do Londýna a pouští se do intensivní denní i noční práce na kresbách zvířat. Noční práce však oslabí a pokazí jeho zrak. Velmi tím trpí.
Po uplynutí prázdnin dostává se znovu do Paříže a okouší chuť nového prostředí. Přihlašuje se na Juliánskou akademii a pak na Faubourg St. Denis. Pustil se do velkého plátna, portrétu vlka. Obraz pojmenovaný “Spící vlk” byl přijat a vystaven na Velkém uměleckém salonu v Paříží a vzbudil velkou pozornost. Seton pak studuje malířství dále a to u francouzských mistrů Gérôma[2], Bouguereaua[3], Fremiera[4] a Moslera[5]. V Paříži studuje plných šest roků.
1892
pracuje v Paříži na novém námětu “Triumf vlků“, který na naléhání přátel uvádí pod názvem “Marné čekání”. Pařížský Salon tentokráte obraz zamítá.
1893
Seton dává obraz vlků dopravit na výstavu do Chicaga, kde byl pro věrné a podmanivé zobrazení příznivě přijat.
1894
nacházíme Setona opět v Paříži. Tentokráte vítá návštěvu: Miss Grace Gallatinovou a její matku.
31. srpna dokončuje náročné dílo “Uměleckou anatomii zvířat”.
1895
Zůstává nadále u námětů z vlčího života. Vlk se dostává přímo do Setonova života a stává se osobním jeho symbolem. Není proto překvapením nový obraz “Štvanice”. Smečka vlků pronásleduje ruské saně. Salon sice zamítá obraz, ale 6 předběžných studií zakupuje.

..text pokračuje


  1. Chyba přepisu, byl to Frank M. Chapman.
  2. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jean-L%C3%A9on_G%C3%A9r%C3%B4me
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/William-Adolphe_Bouguereau
  4. ? Pravděpodobně Emmanuel Frémiet – https://en.wikipedia.org/wiki/Emmanuel_Fr%C3%A9miet
  5. Henry Mosler (6.6.1841 – 21.4.1920), rodák z Opawice, malé slezské pohraniční vísky, nedaleko Krnova. Emigroval do USA s rodiči, když mu bylo 8 let – https://en.wikipedia.org/wiki/Henry_Mosler