Stránka:vatra-28-1.djvu/5

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 4


Proto začni o vánocích nebo dříve, jak se ti to hodí , ale pak nepřestaň celou zimu — ať se jedná o ptáky nebo ssavce. Dnes v Americe mnoho cituplných lidí dává zbytky od zeleniny a brambor králíkům, lůj veverkám a seno jelenům.

Jest velkou výhodou pro ptáky i pozorovatele, když potrava jest toho druhu, že může býti pomalu ubírána — totiž, když je jí dost na několik dní, místo aby hašteřící se hejno za půl hodiny s ní bylo hotovo. To bylo už dávno uznáno a ochranáři připravili dlouho trvající jídlo pro ptáky, jako kokosový ořech zavěšený za provázek, do jehož nitra vede na palec široká díra. Takový ořech stačí sýkorkám na celou zimu. Veliký kus loje v drátěné síti přibité ke stromu poslouží na celé dny a týdny datlům a sojkám, kteří jej brzy najdou.

Pokusy byly konány s potravou, jež sestává ze semen a drobečků masa, slepených dohromady těstem a lepem, takže pták, když chce mít maso, musí se k němu dopracovati; jako zálesák, jenž chce vařit vodu v kotli, musí si nejdříve nařezat dříví.

Ve Skandinavii jest pěkný drobný zvyk, který bychom měli přijati. O štědrém večeru jde sedlák do stodoly a vybere pěkný velký snop těžký zrnem. Ten položí na nízký kůl na nějakém chráněném místě, takže za svítání druhého dne ptáci najdou „Jule Rave“ či vánoční snop, který na ně čeká. Veselé hodování nastane, neboť někteří se krmí nahoře, někteří visí po stranách a jiní se vrtají zespoda. Toto také má vlastnost dlouhého trvání, neboť velký snop bude skýtati zrno týden nebo čtrnáct dní od chvíle, kdy byl postaven.

Doufám, že woodcrafteři přimějí sedláky i městský lid, aby stavění vánočního snopu stalo se národním zvykem všude, kde je sníh.

Ernest Thompson Seton, náčelník.

GIDŽIGED – HVĚZDÁŘ.

Udělejte si v zimě zkoušku hvězdáře! Vezměte si dva svědky a ukažte jim, že znáte: a) 20 hvězd na obloze, b) 10 souhvězdí, c) 3 planety, d) 3 dvojhvězdy.

Sestrojte si svůj přístroj na určení zeměpisné šířky a určete ji! Sestavte sluneční hodiny!

Určete přesně poledník svého místa. Řekněte, kolik je hodin: a) podle slunce ve dne, b) podle měsíce v noci, c) podle hvězd v noci.

Zakreslete si Plejady a Alkora, jak je vidíte (zkouška zraku).

Vysvětlete Koperníkovu soustavu, Keplerovy zákony — theorii Kant-Laplaceovu, Moultonovu, Svante Arrheniovu!

Povězte něco o zdánlivých pohybech planet, o mléčné dráze, mlhovinách, o zatmění slunce a měsíce, slunečních skvrnách, protuberancích a koroně.

Co to je světelný rok a jaká je rychlost světla? Udejte kosmické některé rozměry! Napište značky planet a zviřetníků!

Tím složili jste mistrovství Gidžigeda.