Stránka:vatra-26-6.djvu/9

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 8 neustále. Však co to! Zvadlý mák červeně zahořel v jeho ústech.

Srdce se proměnilo v úžasně veliký zvon. Houpalo se v prsou zběsile a slavnostně. Chlapec se zmateně rozhlédl. Byl na vrcholu.

Stál na hrotu kamenného prstu země, trčícího k modré obloze. Nad ním byl již jen vesmír, moře čehosi čirého, plného, nekonečného.

Blankytem plulo slunce. Dárce života. Ohnivý nekonečně vzdálený střed. Zlatý bůh, skleněný nad rodící zemí a zahřívající ji svým dechem.

Duše drcena Velikým Tajemstvím omdlévala. Srdce kypělo radostí. Nebylo v něm již slabosti. Ty vykrvácely při krutém stoupání.

Nyní na vrcholu hory stál mladý muž, ocelového těla a čistého srdce. Čisté srdce rudě zatoužilo po práci a po lásce k lidem. Duše naplněna životní moudrostí, toužila po naslouchajících tvářích.


Dr. VLAST. MATULA: SVÍTIVÉ BARVY

Znáte zajisté skvost vlahých letních nocí, světlušku. Samečkové s malou, jasnou svítící skvrnou na zadečku poletují, bezkřídlé samičky lezou v trávě a svítí daleko jasněji, téměř celým tělem. Stejného druhu jako světlo svatojánských broučků je světélkování fosforu, některých hub (u nás na př. podhoubí václavky) a trouchnivějícího dřeva. Učeně se tomu říká chemiluminiscence a jsou to v podstatě děje okysličovací, t. j. slučování látek s plynem kyslíkem obsaženým ve vzduchu. Vedle toho známe studené záření původu čistě fysikálního (nenastává tu chemická přeměna látek). Některé látky mají schopnost delší dobu ve tmě zářiti, když byly před tím vystaveny světlu. Prvně připravil takovou látku italský švec-alchymista Casciorolo r. 1602 pálením jistého nerostu z okolí Bologne s dřevěným uhlím. Byl to nerost těživec, síran barnatý, který se pálením změnil v sirník barnatý. Sirníky barya a vápníku jsou základem t. zv. fosforů Balmainových, jichž se někdy užívá ke světelným reklamám. Nejsou to chemicky čisté sloučeniny. Musí obsahovati maličké množství přimíšenin a podle toho, jaká je přimíšenina, svítí různými barvami, žlutou, oranžovou, červenou, fialovou, zelenou.

Mnohý z Vás je majitelem „radiových“ hodinek, jejichž číslice a ručičky jsou potřeny žlutozelenou barvou, která potmě září umožňujíc odečítání i za hluboké noci. Tato svítivá barva se skládá ze dvou podstatných částí. Je to především vlastní svítivá hmota, sirník zinečnatý, nazývaný též Sidotovým blejnem, ..text pokračuje