Stránka:vatra-24-1.djvu/9

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 8

Vejděte do hájů, lesů a promluvte s nimi jako se živoucími. Odpoví vám jenom řehtající se vichřice. Jak jsou hrdinná a odhodlaná hejna sýkorek a strnadů, která nepřekvapí a nezažene největší chumelenice, právě tak, jako červenky a kvíčaly. Věřím, že na ně jistě nezapomenete se svými plody, které jste sbírali pro ně už od léta. Kdo poznal hlad, rozumí těm maličkým.

Stanete-li, tu můžete pozorovat dravce, jenž smutně krouží, hledaje kořist. Slétne-li blíž, poznáváte bělavou hlavu, bílou skvrnu na prsou a černé ohbí křídel, vidíte káně-rousnáka. Můžete pozorovat, jak upravuje svou toiletu, potom bystře a chtivě otáčí hlavu na všechny strany a nenachází-li kořisti, ulétá a ztrácí se v dáli. Tu a tam přelétne kolem vás zoufalá vrána, která křikem zvyšuje svou zoufalost nad velkým hladem. Tiše, klidně a majestátně přelétne havran. jdete-li k vodě, uvidíte, jak ledňáček-samotář nesnášenlivý sedí a čeká, co se mu naskytne. Jak krásný je ve své trpělivosti! V příkopě z dírky vystrčí netrpělivá myška hlavu a již jí hranostaj lapne. Ten ve svém opojení vykořisťujícího nepozoruje blížící se smrt, která ho již objímá drápy havrana.

Tak jdete-li s očima otevřenýma, můžete vidět a číst z knihy Velké matky. Pozorujte, zaznamenávejte si krásné okamžiky, které vás zaujali a napište nám o nich!

Nezapomínejte vyjít si za krásné hvězdné noci, otevírejte oči i ve tmě a poznáte, že nebude vám více tmou, nýbrž světlem k poznání sebe i cizího. Podívejte se vzhůru k obloze a čtěte! V listopadu druží se k Orionu nad obzor vystupujícímu celé souhvězdí Býka i Plejády i Hyady, Velký Medvěd pak skloněn k severnímu obzoru, kdežto na západě Orel, Lyra a Labuť svým leskem oživují oblohu noční, na níž u výši značné rozložena Kassiopeja s blízkým sousedem svým Perseem se strany jedné a Cefeem se strany druhé. V prosinci konečně počíná vynikati spojeným svým leskem na východě dříve již vytčená čarokrásná skupina souhvězdí Oriona, Býka, Vozky a Blíženců; v zenitu vznáší se Perseus s hrůzoplodnou Medusou, jakož i líbezná Kassiopeja, kdežto Lyra s Labutí se blíží již obzoru; na jihu pak rozkládá se obrovská Velryba, ozdobená lesklým Menkarem a měnivou Miron; na protějším konečně břehu severním klesá již pod obzor Bootes.

Zaznamenejte, jaké myšlenky táhli vám hlavou, když dívali jste se vzhůru k jiným světům!

JASAŇA.

Duch tratí sílu, když starost o vezdejší chléb jej tíží.

B. NĚMCOVÁ.