Stránka:vatra-23-2.djvu/6

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována


Pokračování textu ze strany 5

…Viděly měsíc ve vidlici dvou větví a zůstal tam, kdežto mraky prchaly jako stádo sněhových ovcí. Děti přiznaly se, že Petr má pravdu. A Petr vždy rád pozoroval; nejraději pozoroval slunce, měsíc, třpytící se oběžnice a hvězdy; a stal se slavným hvězdářem. Jméno tohoto učeného francouzského hvězdáře bylo Petr Gassendi[1].

Indián pozoroval pro svoji vlastní potřebu; Amy Edwards pozoroval pro svou vlastní zábavu, ač to bavilo také jeho druhy; a malý Gassendi pozoroval tak přesně, že mohl své mladé přátele naučit užitečným věcem.” Vidíte, že pečlivé pozorování nejenom jest užitečno nám samotným, ale také našim druhům.

F. J. Gould[2].

Žák

V lese se učit
to znamená ďábelskou trpělivost,
Les má pichlavý chvost
a šimrá jím pod nosem, do uší, do očí.
Žáku,
kniha ti ve stínu nadává hlupáku,
— zabij ji!
Skoč
na výsluní!
Slunce se směje, až nebe duní.
Zavolá na tě bronzovým hlasem:
Hochu,
všechno už umíš, co potřeba na dvacet let!
Pohoď mi svět
do náruče,
do srdce jej zabal,
ať se nepotluče!

Jiří Wolker

Básník Jiří Wolker[3], vůdčí osobnost mladé generace básnické, zemřel 2. ledna t.r. v Tatranské Poliance.

Nebylo mu ještě plných 24 let, ale možno o něm bez nadsázky říci, že byl básník uzrálý, v pravdě Bohem nadaný. Svojí tvorbou literární, sebranou do 3 malých knížek: Host do domu, Těžká hodina a Tři hry, dal základ české poesii socialistické. Prostota a jednoduchost jeho veršů získala mu jméno a slávu. je až nepochopitelné, co krásného dovedl vytvořiti z takových všedních příběhů, jež namnoze čerpal ze života osudů a nadějí dělníkových. jeho krásné balady zajistily mu prvenství mezi současnými mladými básníky.

Měl živý vztah k přírodě. Vyjadřuje jej báseň „Žák“ — jedna z prvých, kterou otiskujeme. Znal také E. T. Setona a napsal o něm pěkný článek[4].

Byl si vědom svého životního poslání a mohl směle napsati, že „dělník je smrtelný a práce že je živá!“[5]

Naší junáci zachovají jej v živé paměti.

  1. Pierre Gassendi (22.1.1592 v Champtercier, Francie — 24.10.1655, Paříž, Francie) byl francouzský filozof, kněz, vědec, astronom a matematik. Vrstevník Jana Amose Komenského (28.3.1592 Morava – 15.11.1670 Amsterdam, Holandsko).
  2. Frederick James Gould (19.12.1855 Brighton, Anglie – 6.4.1938 Londýn, Anglie) byl učitel, spisovatel a průkopník sekulárního humanismu. Jeden z ideových otců Společnosti národů, předchůdkyně OSN
  3. Jiří Wolker (29.3.1900, Prostějov, Morava – 3.1.1924, Prostějov, Morava), nezemřel na Slovensku, ale doma v Prostějově kam byl převezen těsně před smrtí.
  4. Jiří Wolker patřil mezi první skauty na Moravě. V roce 1916, kdy již druhým rokem zuřila 1. světová válka, využil příležitosti a přihlásil se na skautský tábor Svojsíkova 18. oddílu pražského, který se konal na Lipnici. Zde také složil svůj skautský slib. – http://data-krizovatka.skauting.cz/plajner/07/chapt1.html
  5. Jiří Wolker, který pocházel s měšťanské rodiny, odešel po maturitě roku 1919 na studium práv do Prahy. Jeho levicové sympatie ho přivedly mezi dělnické proletáře a jejich společnost mu byla osudná. V dubnu 1923 mu lékař diagnostikoval plicní tuberkulózu, což byla v minulosti mezi chudými dělníky jedna z nejčastějších smrtelných nemocí. Od června do prosince téhož roku se pak Wolker léčil ve Vysokých Tatrách, ve zmíněné Tatranské Poliance a pobýval i na chorvatském ostrově Krk, než byl těsně před smrtí převezen domů do Prostějova.