Stránka:vatra-22-3.djvu/6

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 5

A pak obraťte se k rostlinám i v zimě zeleným, Musíme jim býti zvlášť vděčni za jejich přívětivost k nám. Jak jsou v zimě krásné jehličnaté lesy našeho pohraničí. Udělali jste si již sbírku šišek? Nakreslili jste si jehličí smrku, jedle a různých borovic, abyste je poznali?

Sbírejte a udělejte si seznam rostlin vždy zelených, najdete jich celou řadu, zvláště v lese. Pište nám o tom!

V hlubinách lesních, kde dosud není mnoho sněhu si najděte kapradiny. Bylo by bývalo lépe v listopadu si vyhledati právě uzrálé plodné listy, ale doufám, že i teď se vám podaří nalézti dosti ještě nevysypaných plodnic. Víte, že kapradiny nemají semen? Avšak na rubu známých vám nádherných listů naleznete temné kupky jemného hnědého prášku, kterému říkáme výtrusy. Prášek ten jest uložen v pouzdérkách — výtrusnicích. Natrhejte si kapradinové listy, doma je položte na papír a přikryjte lehkou knížkou, Po několika dnech uvidíte na papíře, když pozorně knihu i list sejmete, zřetelný obrys listu. Temněhnědý prášek jsou výtrusy.

A teď vám něco poradím, co dopomůže vám ke krásné zkoušce, kterou žádá na vás příručka naše a která se mnohému zdá těžká: vypěstovat kapradinu z výtrusu. Uvidíte tím zázrak, pochopíte život, který většině lidí je tajemstvím.

Porovitý kousek rašeliny ponoříte do vroucí vody, abyste zničili zárodky rostlin, které snad v něm jsou. Pak na něj nanesete tenkou vrstvu černé zahradní prsti. Na tuto rozsejete výtrusy kapradě samce (v papírových sáčcích jste si je usušili, ale nesmíte je sbírat dříve, než vyhlížejí hodně tmavé, skoro černé). Rašelinu pak položíte na talíř, v němž je nalito asi 1 cm vysoko vody. Všecko přikryjte skleněným zvonem, který spočívá na několika dřevěných špalíčcích a uložte na teplé, ale dosti stinné místo.

Po několika dnech se vám na vrchu objeví zelenavý povlak a zase po 4—5 týdnech, připustíte-li trochu více vzduchu, vytvoří se na zelenavých srdíčkovitých lupéncích (stélkách) pohlavní ústroje. To jsou „květy“ kapradin, Mnoho zajímavého budete moci studovat na nich, jak zplodí nové kapradiny.

Připravte si pěkné zápisníčky na stopování zvířat ve sněhu. V měsíci sněhu si o tom něco povíme.

S blížící se zimou pamatujte na ptactvo.

Pokud jste už v říjnu a listopadu nezavěsili budky, zavěšte je teď. Pro ptáky u nás přezimující, kteří se ukrývají v dutinách stromů po celý rok, je to důležité. Teď si zvyknou na budku a na jaře tam budou pak vysedat vajíčka. Starých dutých stromů ubývá moderní kultivací lesů, junáci dbejte, aby neubylo také datlů, doupňáků, poštolek, sov, brhlíků, sýkorek a šoupálků.

Jakmile napadne sníh a kůra stromů se pokryje ledovou skořepinou, musíte začít s krmením ptactva, Tam, kde vás v létě za vašeho táboření ptačí zpěv oblažoval, založte krmítko pro ty, kteří snášejí s námi krutosti zimy a choďte je pravidelně krmit. Zimní potrava ptáku musí býti dobře připravena a promyšlena, aby ptáci snadno ji nalezli, aby za každého počasí jim byla přístupna a aby ji mohli úplně spotřebovat. Slavný ornitholog von Berlepsch navrhuje v lese založit živné stromky pro ptactvo. S tukem nějakým rozpustí se tato ..text pokračuje