Stránka:vatra-22-2.djvu/16

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 15

… mají v sobě plno něhy a lásky a vzájemného porozumění, cítí rovnost svou navzájem a nedbají rozdílů třídních, nestydí se jedno za druhé, mají zájem o ušlechtilou prací a hru, a jsou naplněny duchem družností a sdílností. A domov mají společný: jsou nejšťastnější uprostřed divoké přírody a byla by jim všude stejně milá.

Všechny tyto vztahy dětí žijí také mezi junáky. A junáctví je rozšířením dětské internacionály do věku co nejpozdějšího, Podaří-li se mu i dospělé lidi přivésti k poznání hluboké pravdy Kristových slov: „nebudete-li jako pacholátka…“, pak přinese skutečně znovuzrození světu.

Junáci jsou nejlepší internacionálou světa, půjdou-li cestou svého dětství. Ať v Evropě, Asii, Americe či Australii: tentýž úsměv, tentýž pohled, totéž toužení a zájem. Všichni si jdou vstříc s čistým srdcem a vřelou duší —

„V dětech jsou složeny všechny možnosti, i nejvyšší“ — řekl Tolstoj.


FREDERIKA VAN EEDENA „RADOSTNÝ SVĚT“.[1]

(De blijde Wereld)

je jednou z těch málo jasných, synthetických knih, které skoro magickým způsobem čtenáři vrhají najednou světlo na věci, jež dosud mu byly nesrozumitelny, anebo kolem kterých chodil lhostejně. Jedna z nejpalčivějších otázek dneška je socialism. Co je to socialism doopravdy? Nauka, jak mají lidi žít pohromadě jako celek, jako lidská společnost. Tedy zvlášť důležitá nauka. A řeší se tak vážně, poctivě, opravdově, jak toho důležitost její vyžaduje? Eeden dokazuje, že ne, a že to právě marxisti jsou, kteří socialism nepochopili. Kritisuje tento socialism, jenž byl výplodem doby materialismu a positivismu. Ukazuje na vyšší potřeby lidské duše. Ze socialismu pravého není daleko k náboženství. A společnost lidská jest jako obilné pole (viz čl. „Klasy“ v příručce „Přírodou a životem“). Jen ze silných jednotlivců složena jsouc bude požehnána. Jak hluboko tedy nutno zapustiti kořeny pravé sociální výchovy a není-li to právě výchova junácká? Cestou k Bohu, k čistému lidství, k lásce a míru je kniha Eedenova. Je to evangelium doby moderní. Dnes, kdy komunism už není tak vzácné a neznámé slovo jako v době, kdy Eeden knihu psal, jest zvlášť dobře studovati tuto knihu, která razila cestu komunismu, jehož sám básník Eeden byl praktickým průkopníkem, Komunism a socialism Eedenův sotva stane se heslem davu — ale junák samostatně myslící a chvějící se úctou k člověku a všem jeho vnitřním silám, blažený nadějemi v budoucnost lidstva, že spočine v ráji kultury očištěné a osvobozené, — junák-zálesák v Eedenově „Radostném Světě“ najde odpověď na otázky, jež každý skeptik našeho hnutí mu dřív či později bude klást, A především sám sobě touto knihou muže získat světlo, jež zářit mu bude o století napřed v dnešní nejasné době.


  1. Vyšlo v říjnu 1922, v knihovně „Gong“ u B. Jandy, Praha-II., na Zbořenci překladem prof. Miloše Seiferta.