Stránka:vatra-22-2.djvu/11

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

MAUGLI, VLČÍ HOCH.

Bombay, v září 1922.
(Pokračování.)

Přijdete-li někdy do Indie a budete-li při různých příležitostech hovořiti o zajímavostech a pamětihodnostech, jakož i krásách Indie, první otázka, kterou vám dá každý, lhostejno zda Evropan či domorodec, neboť snad pouze v tomto jediném bodě jest Západ a Východ stejného názoru, jest, zdali jste byli v Agře a viděli Tádž Mahal, Slyšíte tolik o něm že jistě položíte jeho návštěvu na první místo, A nechybíte. Tádž Mahal jest hrobka vystavěná od Velikého Mogula, císaře indického Saha Džehana jeho první a nejmilejší ženě, zvané Mumtaz-i-Mahal, Vyvolená paláce, kterou měl vášnivě rád. Když umírala, učinil slib, že jí vystaví nejkrásnější pomník, jaký kdy byl zbudován. A učinil tak s takovou pietou a lásku svoji ke své ženě vtělil v takovou památku, jakou mohl vytvořiti jedině tak geniální a při tom tak jemný architekt, jakým byl jenom císař Šah Džehan, Nemohu Tádž dnes popisovati, jenom tolik řeknu, že je vystavěn z překrásného bílého mramoru, vyzdoben umělými květinami, vykládanými z množství malých drahokamů do mramoru a že jest pokud se ladnosti, souměrnosti a jemnosti architektury, jakož i nádhery výzdoby týče, snad nejkrásnějším stavitelským dílem, jež duch lidský vymyslil a ruka vytvořila, Ale o tom snad jindy.

Agra, v níž Tádž Mahal stojí, jest stará císařská residence Velikých Mogulů a leží na jih od Delh asi 5 hodin rychlíkem na řece Džumně, Přijde-li některý šťastlivec z vás tam, musíte se současně podívati i do Sikandry asi 5 mil na jihozápad, abyste se poklonili i hrobu jednoho z největších snad panovníků všech dob a věků, Velikého Mogula, císaře Akbara. Vystoupíte-li na střechu jeho ohromné hrobky, naskytne se vám pěkný rozhled po okolí a zejména jest viděti, že nedaleko již počíná mírná džungle. V malé pak vzdálenosti od hrobky jest řada jiných více nebo méně zajímavých hrobek a mezi nimi pak hrobka jedné ze čtyř Akbarových žen, zvané Miriam.

O této císařovně jde pověst, s kterou se snad ve všech historických dílech o Mogulech setkáte, a která se dodnes, jak jsem se sám přesvědčil, v Sikandře i Agře udržuje, že byla křesťankou. Akbar, netoliko vynikající vojevůdce, ale i horlivý pěstitel věd a umění a pravý otec svých poddaných, pokoušel se založiti nové náboženství, soustřeďující v sobě prvky všech dosavadních systémů a odstraňující tak svojí universálností všechny dosavadní náboženské třenice a rozbroje, které tolik běd, zvláště v oněch dobách v Indii lidstvu přinesly. Za tím účelem svolával na svůj dvůr v Agře a ve Fatepuru Sikri, nejpřednější učence mohamedánské, hindické, budhistické a i křesťanské, konal s nimi učené diskusse o víře a novém náboženství; a aby dal na jevo i náboženskou snášenlivost svým soukromým životem, pojal prý za choť Portugalku a křesťanku Miriam. Bohužel jest na tom pravdou jen jméno této císařovny, které svojí podobností s Marií dalo podnět k této pověsti, kdežto Miriam byla ve skutečnosti princeznou z Džejpuru. Ale není i zde možno zacházeti do podrobností. Historie Mogulů je velmi poutavou a období jejich vlády, vlastně jeho poznání nám otvírá celé ohromné pole nových vědomostí o lidské kultuře, o níž my Evropané, neustále v Evropě sídlící a pouze její dějiny studující, nemáme většinou ani potuchy.