Stránka:vatra-22-2.djvu/10

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 9

… Mnoho důvodů mluví proň (viz „Duch lesu") a je jedinou. zárukou zdaru sněmování, Totemový kůl je postaven za náčelníkovým sedadlem. Sedí se na rohožkách na zemi nebo na nizoučkých sedátkách, které si pořídil každý člen sněmu sám.

Sněmovní kruh musí být těsný, jeden vedle druhého, ale musí také uvnitř ponechávati dosti velké volné místo pro provádění obřadu a pro hry a tanec. Trhlina v kruhu nesmírné ruší.

Ideální sněmovní kruh tvoří 60—70 členu tak těsné sedících, že rameno dotýká se ramene v kruhu 8 m v průměru, s malým, jasným ohníčkem uprostřed. Není-li dosti členu, aby vyplnili kruh, je to na újmu osobního magnetismu, ale příliš malý kruh nenechává dost velkého místa pro arenu. Je-li velký kruh, magnetism mluvčího se roprchává. Je-li mnoho členů, raději zařiďte druhý kruh soustředný, ač tím druzí již trochu ztrácí, Za žádných okolnosti nesmí být nějaká skupina mimo kruh. I hosté nechť si sednou co nejtěsněji ke kruhu.

Nikdy nepřipusťte, aby vaše sněmování bylo provázeno zevlouny nebo obdivovately na způsob zápasů kopané. Pak i váš sněm bude divadlem a nikdo se nepřihlásí k provádění nějakého výkonu neb podávání zprávy, a na věcech přednesených bude velmi málo zájmu.

Také se sněm ztroskotá, kde je obsazena současně galerie. Držte se pravidel.

Na sněmech se získávají a udělují „orlí péra“ (osvědčení). Hoch neb děvče snaží se hlavně v přírodě studovat, sbírat a zaznamenávat si, Své výzkumy a pozorování sděluje na sněmě s ostatními Ukazuje též výrobky své „myslící ruky“, Některý dovede tančit, napodobovat některé zvíře, vyprávět a tak je sněm nejkrásnější školou zálesáctví. Na sněmě vykonávají se obřady kmenovou radou.

Sněmy v lese u táborového ohně — jaké magické kouzlo v sobě skrývají! I v klubovně musíme docílit toho dojmu. Řiďte se proto dle uvedených návodů, Družina má týdně sněm, nebo jeden týden sněm, druhý výlet. Kmeny sněmují aspoň čtrnáctidenně.


Pre ludí ja za najváčšie nešťastie pokládám rozpadnute sa so zemou, následkem čoho oni vo velkých mestách prichodia do kruhu umelého života a začínajú opovrhovat zem, Kolko pravdy o drevniom myte o velikánoví Anteovi, ktorému zakaždým prinavratily sa sily, akonáhle dotkolsa zeme — svojej matere, a bol premožený len vtedy, keď jeho protivníkovi podarilo sa odtrhnúť ho od nej! Treba vrátiť sa k zemi « prinavrátit si sily na jej mohutnom lone, Mladí ludia, ustatí, unavení zaneprázdnením, málokrvní, vyčerpaní mestským životom, stúpajte na pole! Poshovárajte sa s ludom a ešte lepšie, pýtajte si od neho roboty. Naučte sa orat, kosiť, kopať. O niekolko dní budete prekvapení množstvom nových vecí, ktoré sa vám odokryjú. Zviete, kolko práce a muky stojí chlieb, ktorý jedia zástupy nevďačných ludí a ktorého vy odteraz nedotknete sa bez pohnulia, vediac, ze je dielom rúk ľudských a Bozieho slnca. Oráč, rozsievajůci zrno do zeme, bude vám symbolom celého človečenstva sejúceho a úfajúceho… Áno, já som presvedčený, že jedným z najmocnejších prostriedkov proti naším socialným, intellektualnym a mravným neduhom bolo by navrátenie k zemi a polným robotám.

Slovenské Pohľady.