Stránka:vatra-22-1.djvu/7

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

ZKOUŠKA KAMENNÉHO VĚKU.

Abychom žijíce v lese, nechali na sebe působiti vzpomínky oněch velkých dob, kdy rodila se civilisace — zhotovme si nástroje kamenného věku! Zkoušku kamenného věku zavedl ve svém táboře Angličan John Hargrave. Reprodukujeme zde jeho náčrty pazourkového šípu a kamenné sekery, abychom povzbudili své junáky.


Kamenná sekerka zpředu a se strany a hrot šípu

Hledejte materiál vhodný k výrobě nástrojů a nádobí alespoň přibližně takových jaké si dělal člověk pleistocaení a holocaení, Najdete ho všude dosti.

Bratři z Moravy a Slovenska mohou si vyráběti špičky šípů a nože z pazourku, který najdou v jurských vápencích a nebo druhotně uložený v diluviálních a alluviálních štěrcích a jílech.

V Čechách se hodí k témuž účelu buližník hojný ve středních a západních Čechách.

Kulové konkrece rohovce z vápence svrchního siluru a devonu v okolí Prahy, hrubé koule chalcedonu na Turnovsku a v severní Moravě sopečné pumy pružného čediče nechť poslouží k výrobě kladiv a mlatů.

Sekery mohou býti z každého tvrdého kamene, který se dá opracovati.

Z pískovce můžete si vydlabati nádržku na vodu.

Nástroje, které si sami zhotovíte, nedosáhnou nikdy oné dokonalosti a praktičnosti jako bylo nářadí prvních civilisovaných lidí, ale „zkouška kamenného věku“ jest více věcí piety a historického poznání, jakož i primitivního slohu, nežli praktické potřeby.

Vyrobíte-li si však sami bez moderních nástrojů první lidské zbraně a nástroje, poznáte obtíže, které museli první lidé překonávati a naučíte se vážiti si jejich duševní síly a vytrvalosti.


ZACHOVEJ SI ZDRAVÍ.

Hluboké dýchání. Hluboké dýchání jest velmi důležito, neboť přivádí čerstvý vzduch do plic, jenž přijde do krve, a vyvíjí prsa, ale třeba je prováděti opatrně podle návodu a nepřemáhati se, jinak je v nebezpečí srdce. Japonci provádějí hluboké dýchání několik minut vždy, když ráno prvně vyjdou ven a vždy na čerstvém vzduchu. Hluboce se dýchá tak, že se vssaje nosem vzduch, až se žebra co nejvíce vypnou, zvláště na zádech; pak po chvilce vydechne se vzduch pomalu a postupně ústy, po přestávce vtáhne se vzduch zase do vnitř nosem jako dříve.

Když zpíváme, řídíme-li se správnou methodou, také se učíme správně dýchali, a vyvíjíme srdce, plíce, prsa a hrdlo zároveň s dramatickou představou již vzbuzuje zpěv.

Podobně tanec, jenž děje se rhytmicky při hudbě, jest znamenité cvičení dýchací, ale — zpěv i tance měly by se prováděti jen na čerstvém vzduchu.