Stránka:svitek 1925.djvu/67

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 66

Tak nalezl tento učeň jiné pole činnosti, nový svět, do něhož mohl vstoupiti, když byl prost svých povinností v krámě. To vlilo radost v jeho neblahý jinak život a držel se toho, až se stal nejlepším znalcem hmyzu londýnských parků.

Huxley, oslovuje své posluchače, vyprávěl jim o tomto mladíkovi a řekl: „To bych chtěl, aby každý z vás dělal. Jíti za svým povoláním, se vší energií v hodinách svého zaměstnání, avšak ostatní čas míti nějaké vedlejší zaměstnání, něco, v čem spočívá vaše srdce, koutek v říši představ, velké či malé pole činnosti, podle svého nadání, avšak obor, v němž jste nejlepší autoritou, ve kterém jste králem.“

Tak myšlenka Lesní Moudrosti nepočítá s učněm obuvnickým v jeho hodinách za pultem, jeho povoláním, ale s jeho vedlejším zaměstnáním, nikoli s jeho obchodními výkony, ale s jeho nedělemi, kdy byl Králem Brouků v Batterseaském parku.

Několik těch obchodních nebo dílenských zaměstnání, která jsou v knize Orlích Per, jest částí neb složkou života v přírodě a táboření, nebo úzce s ním souvisí.

..text pokračuje