Stránka:svitek 1925.djvu/244

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 243

…dírku nebo háček nebo nezašněrovanou. Takto: Dejme tomu, že jsi 4 špatně zašněroval, odečti čtyřikrát 2 od 20ti, a tvoje číslo pro šněrování při zavázaných očích je 12. Když špatné číslo tvoje bylo 10 nebo více, tvoje číslo pro šněrování, je 0.

Dejme tomu, že jsi při těchto třech úkolech týkajících se mincí, zrnek a šněrování, docílil čísel 40, 30 a 14. Sečti tato čísla dohromady a obdržíš hmatové číslo 84.

OBRATNOST.

Polož do řady 12 bramborů (nebo jiných kulatých věcí) jeden od druhého přesně 1,80 m (= 6 stop) daleko a poslední 3,6 m (z 12 stop) daleko od krabice s dírou tak velkou, aby jí brambor prošel. Nyní na povel „jdi“ utíkej, vezmi první brambor, vlož jej dírou do krabice. Pak vezmi druhý a učiň totéž a tak dále, až do posledního bramboru, každý ovšem donesa zvláště. Za minutu se zastav. Nyní znásob číslo bramborů, vložených do krabice, deseti a máš číslo rychlosti. Máš-li jich 8 v krabici, čítáš 80 bodů. Jsi rychlý jako kočka. Málo hochů docílí vyššího čísla. Nikdo až dosud nedocílil 100 bodů.

2. Přesnost odhadu. Vezmi dva obyčejné hřebíky nebo jiné tenké kousky kovu a polož je na stůl nebo na prkno od sebe na vzdálenost 1 m, jak nejpřesněji jej dovedeš ..text continues