Stránka:svitek 1925.djvu/116

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla ověřena


Continue from page 115

…veslovati pak ke břehu – čin. K tomu převrhnouti loďku, zase ji obrátiti a vyprázdniti dokonale, aby v ní nebylo vody, ještě na hluboké vodě. Kanoe aspoň 5 m dlouhá – velký čin. (To mohou dělat jen dospělí, poněvadž je třeba značné síly na vyprázdnění loďky.)

Cestovatel kanoí. Výlet na loďce řízené padlováním 150 km za 5 dní, sám tábořiti každou noc a vše potřebné míti s sebou – čin; 200 km za 10 dní – velký čin.

Nošení. (Není dovoleno dívkám mladším 18 let.) Nošení nad hlavou: Kanoi zvednouti se země bez pomoci. Nésti ji 500 kroků po stezce nebo 1000 kroků po cestě. Pro dívky kanoe nejméně 4½ m dlouhá, pro hochy 5½ m dlouhá. Dvě osoby – čin. Jedna osoba – velký čin.

Odstrkování tyčí. Tyčí se odstrkávati (píchati bidlem či okovcem) v tekoucí vodě (aspoň 6 km za hodinu), 7½ km dolů po proudu a 7½ km nahoru, bez odpočinku za 3 hodiny, za pomoci kormidelníka na zádi – čin. Bez pomoci kormidelníka – velký čin.

Na 6 m dlouhé kanoi vyskočiti na krytbu na 60 cm od středu loďky, každou nohu míti na jedné straně, jednu na kryté přídi, druhou na kryté zádi, bez pomoci padla, a seskočiti zas dolů pětkrát za sebou, aniž převrhneš kanoe – čin. (Malé kanoe možno použíti, ale vyžaduje víc obratnosti).