Stránka:svitek 1925.djvu/111

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search
Tato stránka byla zkontrolována


Continue from page 110

… ho ke kolu – čin. Starati se takto o jednoho koně po 30 dní nebo pět koní po 15 dní a dáti podkovy koni pětkrát – velký čin.

Chytiti 10 koní v ohradě 10 vrhy lasem – čin. Chytiti 5 koní venku 10 vrhy lasem – velký čin.

Zhotoviti pár košů nebo vaků (z kůže neb plátna) a udělati sedlo pro nošení břemene na některého soumara, aby mu dobře padlo – čin; k tomu závěsy a popruhy, aby drželo – velký čin.

Udělati na soumara postroj (pochvu koňskou), jenž unese 25 kg – čin. Když k tomu jej dobře upevníš (pásem na prsou) a sám denně po dva týdny použiješ (nemusí to být za sebou), aby aspoň 15 kg nesl – velký čin. Není pro mladší 18 let.

VODNÍ DOVEDNOSTI

Vystavěti vlastnoručně kanoi nebo člun, jenž bezpečně ponese člověka – čin. Může-li býti řízen padlováním, veslováním nebo plachtěním jednou osobou 3 km za hodinu na stojaté vodě – velký čin.

Vystavěti vlastnoručně plť, jež unese 150 kg – čin. Zaříditi na ní vyvýšené místo na zavazadla, aby zůstala suchá, a odstrkávatí ji 8 km bez zastávky – velký čin.

Vystavětí bez pomocí přes řeku most pro pěší, z klád a s pílíři, nebo bezpečný zavěšený most nebo pontonový most aspoň 5 m dlouhý – čin. Vystavěti aspoň dva různé – velký čin.

..text continues