Stránka:st1931.djvu/13

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 12

Soudruh Antar klade otázku asi takto: Jak se má jednotlivec dívati na tramping a skauting? Nalézáme u něj nejjasnější formulaci, nejvyšší stupeň první úrovně. My jsme mu odpověděli, kladouce otázku druhé, vyšší úrovně: jaké jsou možnosti zásahu socialistů do daného vývoje hnutí mládeže?

Tu je třeba dalšího kroku; rozboru tohoto hnutí, zejména trampingu, v souvislosti s celkovým děním současné společnosti. Je nám třeba zvěděti: co se tu před námi pdehrává? Jak vzniklo toto sociální hnutí, jak se vyvíjí, jaké jsou jeho další možnosti tohoto vývoje?

O tento nezbytný krok se pokusil v Rudém Večerníku[1] soudruh Borin. Je to trvalou jeho zásluhou. Pokus se však málo zdařil, neboť byl podniknut nedostatečnými prostředky: Vzal právě nejoblíbenější hesla (racionalisace, sociálfašisté) za materiál ke konstrukci svého »rozboru«. Takového konstrukce naprosto nemají co činit s marxismem. byť by se k němu stále odvolávaly.

Borin vychází z protikladu tramp-paďour. Trampové prý revoltují proti vykořisťování se strany paďourů. U něho je tedy paďour ..text pokračuje


  1. Pod názvem Rudý Večerník vycházelo od 1.4.1928 večerní vydání komunistického listu Rudé právo. Původně se tohle vydání jmenovalo Rudé právo - Večerník. Jeho šéfredaktorem byl Ivan Olbracht. Vladimír Borin v tomto večerníku vedl rubriku Z údolí a osad.