Stránka:sbornik 100 vyroci narozeni ms.djvu/8

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Kytička na hrob básníkovi

Byly čtyři děti pana ředitele měštanských škol v Sušici Emila Seiferta. Všechny zůstaly věrny kantořině: Ladislav, potomní děkan brněnské university; Jaroslav, profesor na reálce v Praze, Ječná ul.; Marie, provdaná za ř.uč. Pánka v Bechyni a Miloš, správně Miloslav [1]. Ti první tři šli přímou cestou, jakou vyznačuje studium, povolání, úřad a věda a dosáhli uznávaných postavení.

Když se měl Miloš narodit (8.1.1887), byla maminka těžce nemocná. Její úzkosti a obavy, zjitřený cit a skrytý pláč – to vše jakoby dítě přijalo do sebe. Ovšem, že z něho byl také profesor, spolupracovník prof. dr. Velenovského a Vejdovského, ale v prvé řadě stále hledající člověk, jehož životní úděl jej vedl do osamocení tvůrčího. Knihy nahrazují lidskou bytost. Studuje literaturu — jeho milovanými autory jsou Ruskin, Carlyle, Emerson, Thoreau a filosof Jasnopoljanský, jehož “Kruh četby” denně otevírá. Píše, překládá. V rozpětí let 1911–1932 vyšlo z jeho pera 18 původních spisů a větších literárních prací z oboru pedagogiky a přírodovědy, vedle nespočetných drobných statí uveřejňovaných porůznu asi ve 24 časopisech. Mimoto v uvedené době redigoval 2 časopisy a přeložil 27(!) knih z literatur holandské, americké a anglické.[2]

V letech, kdy Miloš Seifert počal učit, proniká k nám z Anglie skauting — Seifert je jedním z prvních průkopníků této nové výchovné metody. Již v roce 1912 táboří se svými studenty z berounského gymnázia pod stany na Šumavě! Zakládá kmen “Děti Živěny”, později rozšířený na Junáckou obec Psohlavců a Horních chlapců. Avšak hnutí, které Seifert vyvolal, nesrostlo s oficielním skautingem; ideologicky se lišilo.

Bytostně cizí byl mu vojenský drill, nenadchl se tím, co zdálo se být výkvětem ducha britského impéria. ..text pokračuje


  1. Autor příspěvku, Jan Niebauer - Wo, se mýlil. Plné Seifertovo jméno bylo – Miloš František. (Poznamenal Tuwanakha)
  2. Ve skutečnosti Miloš Seifert redigoval časopisů pět a přeložil zhruba 40 knih, mj. i z francouzštiny. Část jich ale zůstala pouze v rukopise. (Poznamenal Tuwanakha)