Stránka:sbornik 100 vyroci narozeni ms.djvu/42

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 41

A ty ses s tatínkem[1] seznámila přes Seiferta?

“Jeli jsme do Prahy se Seifertem rozloučit. Musil odejít z ministerstva kvůli námitkám ze strany skautů, ale vlastně i našich funkcionářů a měl jít učit do Užhorodu. Myslím, že ta porada byla u Jiřiny Vaněčkové a bylo to někdy na začátku roku 1923. S Járou jsme se sblížili pak více při té cestě do Znojma na sjezd abstinentní mládeže, to byla celá velká výprava.”

V čem vidíš význam Seifertův?

“Pro nás nejbližší znamenal mnoho. Později jsme si ho museli doplňovat Masarykem a Rádlem. Byl myšlenkově neurčitý, měl i takové pantheistické sklony, proto také studoval indickou filosofii, psal o různých náboženstvích, přeložil celou knihu o tom, bádal v buddhismu a baháismu. Poslední léta jeho života byla velmi těžká. Přemysl Pitter při něm věrně stál a on zase pro jeho práci s dětmi věnoval krásný dům s velkou zahradou.[2] Koupil je za akcie, o kterých si myslel, že nemají žádnou cenu a ony zatím stouply.”

Nebyl vlastně duch básnický?

“Dalo by se to říci. Vyjadřoval se obrazně, často velmi působivě, i když někdy neodhadl posluchače. Pro knihy a básnické prožívání přírody i pro písně měl velký smysl a k tomu nás jako žáky i jako junáky v Lize skutečně dobře vedl.”

V čem by tedy byl jeho význam?

“Pokusil se woodcraft počeštit, najít mu kořeny v naších národních tradicích. Ne jenom indián a romantika, ale také Jánošík, Psohlavci, husité, čeští bratří. Udělal pro to mnohé, ač mu systematická filosofie byla dost cizí, Masaryka si cenil pro jeho etiku, pro jeho abstinentství a pedagogiku. Byl to však hodný a nešťastný člověk, ale pro Vašeho otce a mne a naše blízké přátele znamenal více než jsme si uvědomovali.“

Hau!

  1. Rozhovor vedl se svou matkou Marií Šimsovou - Rorejsem, její syn Jan Šimsa - Grizzly. (Poznamenal Keny)
  2. Zámek Kněžice nakonec Seifert prodal a Milíčovu domu odkázal peníze – 230 tisíc protektorátních korun. (Poznamenal Tuwanakha)