Stránka:sbornik 100 vyroci narozeni ms.djvu/40

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Interview s Rorejsem [1]

Kdy jsi poprvé tábořila?

"Pod Týřovem s profesorem Seifertem."

To byl Seifertův první tábor?

“Ne, to byl můj první tábor. Seifert vedl už od roku 1912[2] Děti Živěny a tábořil s nimi."

Tábor pod Týřovem vedl Miloš Seifert sám?

"Seifert měl tábor vést. Jenomže: třeba rána odešel do lese a pozoroval nějakého ptáčka a zůstal tam až do poledne. Tak to vedla jeho paní, to byla medička v posledním ročníku.[3] Vedla tábor železnou rukou s několika staršími chlapci, to byli tak oktaváni. Byl tam Jirka Jelínek, ten malíř, a další starší chlapci ze septimy, z oktávy. Já jsem byla primánka, měla jsem primu ze sebou. V těch chlapcích měla paní Seifertová[4] oporu. Vedli skupinky, všichni jsme byli zaměstnaní.“

Jestli jsi byla po primě, tak to byla v roce 1917?

"Pamatuji se, že se tomu říkalo táboření v posledním roce války, ale nevylučují, že to bylo až roku 1918.[5]"

Byl to tábor chlapecký nebo dívčí?

"Společný. Seifert to vedl vždycky společně, koedukovaně.“

To byla tehdy ještě novinka, ne?

"Když jsme byli malí, tak koedukované tábory budily přinejmenším zvědavost. Když nás pak viděli zblízka, tak nás nikdo nepodezříval z nějakých alotrií. Na Ostrově jsme to později dělávali tak, že na jednom cípu ostrova byl tábor chlapecký, na druhém dívčí. Uprostřed jsme měli ohniště a velké týpí, v němž spali jenom hosté a někdy sloužilo jako marodka. Vařili jsme na tom konci, co byla děvčata."

A pod tím Týřovem jste měli stany po obou stranách potoka a skákali jste přes něj?

"Stany jsme měli kolem potoka, všelijak. Po odborné stránce to byl tábor nemožný. Byla tam zima, po ránu mlha, ale vypadalo to krásně. Zdaleka byl vidět hrad a dál byl takový palouk. Když potok začal stoupat, rozléval se na obě strany a stany zatopil. Umístění nebylo promyšlené. Kuchyně byla výše, více do krajiny, v lese.“

Nakupovali jste v Týřovicích? ..text pokračuje


  1. Přepis záznamu na magnetofonovém pásku z roku 1976, pro mimořádné číslo Vatry zálesáckého junáctví, měsíc blesku 1976. (Poznamenal Tuwanakha)
  2. Ve skutečnosti již od října 1911. (Poznamenal Tuwanakha)
  3. V té době ještě nebyli manželé. Antonie Paterová vystudovala Učitelský ústav. Medicínu nedostudovala, tehdy měla za sebou první ročník. (Poznamenal Tuwanakha)
  4. Tehdy ještě slečna Paterová. (Poznamenal Tuwanakha)
  5. Bylo to až roku 1918, v roce 1917 tábořili Děti Živěny na Vydře. (Poznamenal Tuwanakha)