Stránka:prukopnik ii.djvu/2

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 1

však Boy Scouts a dal jim základ militaristický, úplně zavrhnuv původní myšlenku Setonovu.

Představte si, že toto stalo se v předvečer světové války. Atmosféra byla drsná, nikdo svobodně nedýchal, hydra kapitalismu a imperialismu sípěla po krvavých obětech. Ideály lidstva strhány k zemi v nejhanebnější potupení a všichni tomu tleskali a dali si je na prapor, zabíjejíce je. Či co bylo jiného vyřknout heslo „vše pro dítě“ a při tom strojit děti ve vojenské uniformy, zakládat „Knabenhorty“ a „Pfadfindry“, kteří v Německu tak otevřeně ukazovali, co nebezpečí, zla a úskoku je ve skautském hnutí? Proto nedivte se, že myšlenka Setonova přijata nebyla a že mu vyrváno z ruky i vedení hochů v Kanadě a že Amerika, zachvácená vášní války, s celou vervou chopila se organisování Boy Scouts Associations a poněvadž snad nikde neumějí tak agitovat a získávat jako v Americe, dosáhli ještě ve válečných letech desetitisíců a statisíců členů. To se rozumí, vzorem byl jim Theodor Roosevelt, jenž dovedl nelítostně vraždit stovky nevinných zvířat střední Afriky a tomu říkal „silné mužství“. a nikoli jemný malíř zvířat Ernest Thompson Seton.

Leč Seton je úžasně skromný a mlčí. Je také trpělivý. V jeho spisech a časopisech nenajdete narážky na příkoří, jež se mu děla. Však čas se naplnil dříve, než by kdo byl tušil a v oněch obrovských organisacích, které mnohé neexistují než na papíře (jako u nás), ukazovala se brzo desorganisace a ten nápadný fakt, že starší hoši odcházeli, nemajíce v organisaci zájmu pro sebe. Zatím Seton organisoval celé sbory universitních profesorů, řady starších a dospělých lidí tak jako chlapce. A našel tolik přátel a pochopení pro svou myšlenku, že založil „Zálesáckou Ligu“ Ameriky, která dnes stojí proti Boy Scouts jako mohutná hradba, o kterou Baden-Powellova organisace se časem jistě roztříští.

Proč?

Protože Baden-Powell, když zradil Setona, přijal od něho jen malou část jeho programu. Postavil místo čtyř pilířů, na které Seton staví výchovu, jen jeden pilíř — a to pilíř služby. Jemu tanul na mysli obraz rytířů, poněvadž byl voják. A rytíři opravdu znamenali jen sociálně něco, pomáhajíce nebohým, hájíce celek společnosti vlast, atd., kdežto vnitřní probuzení člověka v tom není, Setonovi jde o člověka. Kdežto Baden-Powellovi stačí řádné občanství a vlastenectví je frásí, kterou se blýská pořád, Seton říká, že chce vytvořit člověka harmonickeho. Zajisté, po případě člověka docela nového, člověka lepšího, nežje dnešní, zárodek jasnější budoucnosti. To je touha pravého vychovatele. který přiblížil se k dítěti s láskou, Setonovi je junáctví výchovou, Baden-Powellovi není, třebas tak říká. Slyšíte, že vychovává lidí charakterní. Ale charakter je slovo příliš zneužívané a dá se mu rozumět všelijak. Někomu je charakterem také slepá loyalita a té je v Baden-Powellově skautingu příliš mnoho. Frederik van Eeden, veliký holandský básník, jeden z nejváženějších mužů Evropy, vyčítá skautům anglickým jejich polovičatost, nedůslednost, prázdné vojáčkováni. Neboť chtít poslouchat Boha a krále, to nejde přec tak najisto slíbit a třeba si to rozmyslit a rozhodnout se pro jedno, či druhé.

Mravně by na anglickém skautingu mnoho nezůstalo ryzího, kdybychom jej rozebírali. Že vychovává a že dobrý junák v B. P. organisaci je povahově pravidelně lepší než hoch, kterému se toho štěstí nedostalo, to vděčí tomu, že opravdu i tento skauting znamená obrovský pokrok, převrat ve výchově, proti té, která se dnes vnucuje dětem ve školách. Je to praxe, je to život, často i příroda divoká, a to vše působí. Přistoupí-li k tomu dobrý vůdce, je možno v každé organisaci docílíti obrovských výsledků, tak jako i z dnešní školy dobrý učitel dovede vyzískati mnoho.

Ale toho pravého tu není, co dělá nové lidi. Organisace skautů Baden Powellových hochy mate. Její morálka je buržoastická. Patří tomu, čí je vláda. Schvalují ten řád, ve kterém se zrodili, udržují status quo, přijímají „drill“ a chodí do přírody, nikdy nepřicházejíce na rozpor a neudělajíce přelom ve své duši, kterým je povinen každý člověk sám k sobě. Je to dlouhá řada kompromisů a málo hloubky. Je příliš povrchnosti a jen vnější efekt v celém tom zřízení. Nejlepším dokladem toho jsou zkoušky. Naučte se dělat uzly a odříkejte přísahu (děti ve 12 letech přísahají!) a budete přijati za skauty. Naučte se něco z první pomoci, Morseovu abecedu (které nikdy neupotřebíte!), z tělesné zdatnosti stačí udělati 1½, km za 12 minut, rozdělejte oheň, uvařte ¼ kg masa, znejte kompas — a jste druhotřídními skauty, přitom nezáleží ani na tom jak jste pokročili lidsky (povahou), ani jak vyvinuly se vaše zájmy ..text pokračuje