Stránka:maixner woodcraft 1 2004.djvu/2

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 1

… buržoazního modelu rodiny. Odmítal náboženství, průmysl, politické strany. Proti alkoholu a tabáku, které pokládal za falešné náhražky skutečných radostí, kladl lásku, přírodu, tanec, hudbu. Často bosý putoval se svými žáky, dětmi a ženami přírodou, hlavně po horách, roku 1895 podnikl velkou mnohatýdenní alpskou cestu (zdali pak s ním šel i Maixner?).

Miloš Maixner v roce 1920.

V Německu sice nebyl Diefenbach zdaleka jediným propagátorem hnutí, jemuž se později začalo říkat „Lebensreform“, ale byl jedním z nejznámějších a možná úplně nejdůslednějším. Poté, co ho v r. 1888 někdo udal, že okolo své samoty poblíž Mnichova chodí nahý a budí veřejné pohoršení, musel na půl roku do vězení. Proto později se svými žáky a přáteli přesídlili do Rakouska a v Hütteldorfu nedaleko Vídně založili komunu, kde naplňovali své ideály o novém životě.

Je nepochybné, že setkání s Diefenbachem do značné míry ovlivnila příští Maixnerovo směřování a usilování. Maixner, na rozdíl od Kupky, patřil k Diefenbachovým oddaným stoupencům, oba společně namalovali velký alegorický obraz Úděl génia vystavený v r. 1895 ve Vídni.

Po návratu do Čech se Maixner vydal na dráhu pedagogickou, přičemž mimo jiné věnoval pozornost novým trendům při výuce kreslení a malby ve školství a za tím účelem podnikl několik studijních cest do zahraničí. V roce 1910 složil státní zkoušku pro učitele kreslení od ruky a pak pracoval na sestavení příručky pro středoškolské učitele kreslení (ovšem nevíme, zda vyšla). Každopádně jedním z předmětů, které jako středoškolský profesor učil, bylo i kreslení. V letech 1910–1912 patřil k členům Uměleckého sdružení Sursum, které sdružovalo duchovně zaměřené umělce a literáty jako byli Váchal, Konůpek, Kobliha ad. Dochovalo se několik obrazů z jeho berounského období.

Rodina

M. Maixner žil celý život v harmonickém manželství s manželkou Boženou, rozenou Čechovou (sňatek v r. 1902), se kterou měl tři děti: Miloše (naroz. 1903), Boženu (1904) a Jaromíra (1908).

Pedagogika

Od roku 1896 vyučuje Maixner postupně na několika gymnáziích (Plzeň, Třebíč) a reálkách (Praha 4, Žižkov). Je zajímavé, že byl nezvykle dlouhou dobu pouhým suplentem a až v roce 1910 nabyl učitelské způsobilosti. Počátkem školního roku 1911/1912 nastoupil na gymnázium v Berouně, kde učil kreslení, krasopis, matematiku a němčinu. Podle výročních zpráv gymnázia však v letech 1915–18 neučil, protože měl „dovolenou za účelem nemoci“(?).Ve školním roce 1918–19 zde začíná opět učit, ..text pokračuje