Stránka:kz-22.djvu/13

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 12

Lhůta k vykonání zasvěcovacích zkoušek bývá obyčejně 3 měsíce, v táboře 14 dní. Nesmí býti delší jednoho roku, poněvadž pak ukazuje nováček, že nemá vůbec snahy býti dobrým junákem, i musí býti vyloučen. Po roce se může hlásiti znova, má-li dobrou vůli.

Čl. II. Založení družiny

Pět až deset členů tvoří jednu družinu (obyčejně osm členů). Jest to pracovní jednotka, proto všichni členové jsou téhož věku a bydlí blízko sebe, často se stýkají. Družina si zvolí na rok svého vůdce z listiny zkoušených a uznaných vůdců, kterou vede jednota nebo kmen. Není-li to možno, je zvolený vůdce povinen nejdéle do roka podrobiti se předepsaným zkouškám, má-li býti opět volen. V každém případě volby vůdce i ostatních činovníků v družině vyžadují schválení náčelnictvem kmene.

Kde není dost kvalifikovaných činovníků, mohou se voliti jen na krátký čas, osvědčí-li se.

V družině není třeba tolik činovníků jako v kmeni, často může jeden zastávati několik úkolů. Činovníky si družina volí.

Jsou to: vůdce, rádce, písmák.

Vůdce družiny jest zodpovědný za družinu kmeni a všem vyšším zřízením. Řídí činnost družiny ve směru junáckého programu, dbá o plnění zákonů (má na starosti výchovu družiny), zastupuje družinu v kmeni a Obci. Má býti energický a oblíbený.

Rádce družiny jest pomocníkem vůdcovým a jeho zástupcem. Často vede všechnu činnost, zkušený a starší vůdce ji jen řídí [zvlášť, kde vůdce je velmi odlišného věku od členů družiny). Rádce jest prostředníkem mezi členy družiny a vůdcem a je vždy jejich věku.

..text pokračuje