Stránka:bw-tom6.djvu/82

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 81

… se na Slovensko vracel. Na Oravu zajíždí na dovolenou už v létě 1921.

Skutečností zůstává, že zde zasel semínko woodcraftu a podnítil vznik prvního doloženého kmene lesní moudrosti. Tento kmen byl tvořen studenty dolnokubínského gymnázia a snad jejich kamarády a vedl je Jan Čaplovič z Jasenové u Dolního Kubína.

A ještě jedna zajímavost ze zdejšího pobytu M. Seiferta: V Dolním Kubíně intenzivně pracuje na své monumentální základní příručce čs. woodcraftu Přírodou a životem k čistému lidství (vyšla 1920), obdobě Setonovy The Book of Woodcraft (s jejíž použitím je také příručka psána), Baden-Powellova Scouting for Boys a Svojsíkových Základů junáctví.

První doložená zmínka o kmeni v Dolním Kubíně je z 1.11.1921, kdy “Horní Chlapci z Dolního Kubína“ zaslali pozdrav (a omluvu, že se nezúčastní) sjezdu Obce Psohlavců v Berouně. (Zde je namístě zastavit se u názvu “Horních chlapců”. Ve všech dobových woodcrafterských písemnostech se uvádí počeštěný tvar “Horní chlapci”, ač správně slovensky by mělo být “Hôrni chlapci“. "Hôrny" je odvozeno od slova “hora“ = les; význam slova “horný” (opak “dolního“) je zcela jiný. Pokud je však dále použita dobová citace nebo oficiální název, je ponechán i nepřesný český název.)

V zápise ze sjezdu (sněmu) se doslova praví:

“Jméno naše doplněno. Poněvadž vzrůstáme na Slovensku, kde není jméno ‘Psohlavec’ vhodno, a kde hoši se nazývají ‘Horní Chlapci’, ustanoveno, abychom pro příště měli jméno: Československá Obec Junácká Psohlavci – Horní Chlapci“.

Protože na sněmu Obce Psohlavců v roce 1920 (říjen) se mezi výčtem jednot a členů žádní “Horní Chlapci“ nevyskytují, lze oprávněně předpokládat, že se ustavili až v roce 1921. Lze se domnívat, že k tomu došlo takto: v srpnu 1921 pobýval M. Seifert na letním bytě “v nejkrásnějším koutě Oravy” v Dolní Lehotě u pana Duky. Jistě se sešel s bývalými oblíbenými studenty a završil svou woodcrafterskou misii v tomto kraji – inicioval založení Hôrnych chlapcov na Slovensku (poznámka: dodatek “na Slovensku” proto, protože se lze setkat s oddílem Horní Chlapci v Plzni, který byl založen – nezávisle na Psohlavcích – v roce 1919 a existoval asi 3 roky).

A jak šly události po sněmu Psohlavců – Horních Chlapců v listopadu 1921? Vše už směřovalo k rozkolu, anebo, chcete-li, k završení snah dvou odlišně se profilujících směrů. V únoru 1922 se část, vedená M. Seifertem, od Obce Psohlavců (skautského odboru spolku Záchrana) odděluje a zakládá Zálesáckou ligu československou – The Woodcraft League of Czechoslovakia, po roce přejmenovanou na Ligu lesní moudrosti (LLM). Chlapci z Dolního Kubína se k tomuto směru na dálku hlásí a stávají se tak spoluzakladateli Ligy. V březnovém oběžníku je mezi 10 jednotami Ligy jmenován i Dolní Kubín.

Další historie woodcraftu na Slovensku v rámci LLM je v podstatě založena na historii činnosti jednotlivých kmenů, které tehdy na Slovensku působily. Kmeny žily asi dost odloučeně od pražského ústředí, styk byl zprostředkován oběžníkem Hlasatel a časopisem Vatra, a také korespondencí. O nějakých snahách sdružovat se do “vyšších celků” není žádných zpráv, což je ale při existenci jednoho, dvou kmenů celkem pochopitelné.

..text pokračuje