Stránka:bw-tom6.djvu/71

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 70

… Nejlépe o tom vypovídají tehdejší ligové časopisy (Hlasatel LČSW, Vatra - ročenka 1934), dochované táborové kroniky a vzpomínky Jana Niebauera - Wo.¹⁴⁾¹⁶⁾

V polovině 30.let má LČSW kmeny asi v 10 městech, v dalších místech stráže, necelých 200 členů.


Návštěva E. T. Setona

Jednou z největších událostí historie čs. woodcraftu byla bezesporu osobní návštěva E.T.Setona a jeho manželky Julie M. Buttree - Setonové v Praze o vánocích 1936. Pozoruhodné je, že to nebylo zásluhou LČSW, ale pražské Ymky, v které tehdy pracovali bývalý náčelník LLM J. Šimsa a vedoucí chlapeckého oddělení Josef (Joe) First, který se znal osobně se Setonem od roku 1927, kdy ho navštívil na jeho usedlosti u Greenwiche ve státě Connecticut. Hlavním iniciátorem a organizátorem návštěvy byl však Míla Vavrda.

Návštěva E.T.Setona se uskutečnila v rámci velkého turné po Anglii. Do Prahy si na týden “odskočil”, cestu využil také k návštěvě Německa. Do Prahy Seton přijel v neděli 20.12.1936 večer a odjel před polednem v sobotu 26.prosince. Nutno zdůraznit, že návštěva byla organizována “spravedlivě” ke všem zájemcům a Seton vyšel všem vstříc, neboť se zajímal o všechny formy výchovy mládeže.

A tak navštívil vzornou školu v Lysolajích u Prahy, kterou vedl bývalý náčelník LLM F. Kupka, měl velkou přednášku pro veřejnost v Městské knihovně (21.12.). V úterý 22.12. zavítal do Milíčova domu na Žižkově a do Ymky, kde navštívil chlapecké oddělení (jedna ze skupin nesla název “Seton”) a na večírku měl opět přednášku pro veřejnost a představitele různých organizací, pracujících s dětmi. Ve středu 23.12. navštívil dvě skautské klubovny, měl další přednášku v kině Skaut a osobně poznal a ocenil woodcrafterské zaměření činnosti pražských městských družin pod vedením K. Bukovanského. Večer se konala beseda s woodcraftery. Ve čtvrtek 24.12. si Seton prohlédl Národní muzeum, pátek byl celý věnován besedě a sněmu se členy LČSW.

Nadto se během pobytu setkal s novináři a řadou dalších lidí, měl rozhlasový projev, ochotně podepsal stovky svých knih. Návštěva je detailně popsána ve studii Seton v Praze¹⁸⁾[1].

Přestože Setonovu návštěvu v Praze provázel nebývalý zájem a ohlas, na další vývoj woodcrafterského hnutí výrazný vliv nepozorujeme. A nejen proto, že brzy přišla válka. Jednotliví účastníci hledali především potvrzení svých myšlenek a své práce. Setonova výzva k tolerancí většině ještě nic neříkala… Teprve válka vedla k přehodnocení starých sporů a názorů. Teprve po ní nastal smír.


Za války a po válce

Po vzniku protektorátu a po začátku války je Liga rozdělena. V Čechách je koncem roku 1939 ustavena Liga českých woodcrafterů, v čele s Ing. Felixem Dvořákem. Díky tomu, že je evidována jako sportovní klub, je nacisty zrušena až v lednu 1944, ale veškerá veřejná činnost byla za války stejně znemožněna. Činnost je soustředěna do kmenů a úzkých skupin¹³⁾. Pracuje se na překladech woodcrafterské literatury, na nových příručkách, Liga se připravuje na poválečné svobodné působení.

..text pokračuje


  1. 2. upravené vydání vyšlo knižně, roku 2006, v nákladu LLM. Viz Kožíšek, 2006