Stránka:bw-tom6.djvu/66

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 65

… a spolky, které si obraly za úkol tělesnou, mravní a duševní výchovu mládeže v zásadách a methodě skautingu. Při naprostém šetření samosprávy těchto sdružení a spolků, jakož i ponechání jich zvl. rázu bude Federace usilovat o sjednání společných forem vnějších, zásad programových i vnitřního složení organisačního. Výsledkem této snahy má býti vytvoření jednotného typu československého skautingu cestou vývojovou a volnou dohodou všech súčastněných organisací. Federace neslouží zájmům žádné politické strany ani konfese.“

Skutečností však bylo, že Federace měla silně levicovou, prokomunistickou politickou orientaci (i když oficiálně bez vazby na určitou politickou stranu), což se zvláště projevilo ve 30. letech, kdy se ji coby státu nepřátelskému sdružení dostalo pečlivého policejního dozoru a některým představitelům i trestního stíhání. Vůči Svazu skautů existovalo vzájemně opětované nepřátelství.

Federace se rozpadla (oficiálně ukončila činnost) 1.11.1940. Po válce v roce 1947 se skupina bývalých činovníků pokusila o obnovu a podala žádost o registraci, která však byla úřady zamítnuta (“spolek by svou činností znesnadnil společný postup dosud existujících skautských organizací a způsoboval by nežádoucí duplicitu…”, jak se tehdy vyjádřilo jedno z ministerstev, která Zemský národní výbor požádal o vyjádření).


Z hlediska zaměření této knihy je významné nejen členství několika woodcrafterských organizací, ale především skutečnost, že na podnět Obce Psohlavců přijala Federace v roce 1922 zálesácký program E. T. Setona jako svůj oficiální a za znak zvolila bílý štít s modrými rohy (“zubří hlavu”). V roce 1922 také vydala důležitý Setonův spis Duch lesů, přeložený M. Seifertem.


Děti přírody – malé junácké sdružení v Praze, orientované na lesní moudrost; vzniklo asi v roce 1920. Náčelník J. Josef. V roce 1923 se sloučilo se Setonovými skauty, čímž vzniklo Sdružení zálesáků v RČS.


Sdružení skautů Setonovců (Setonovi skauti) – základem bylo několik pražských junáckých oddílů, které vznikly v letech 1918 – 1919 a z různých důvodů se nestaly členy anebo později vystoupily ze Svazu skautů a Spojených sborů junáků skautů.²²⁾ Společně vytvořily Sdružení skautů Setonovců, později přejmenované na Sdružení E. T. Setonových skautů, které v roce 1923 vstupuje do Federace čsl. skautů. Náčelník J. Mágr. Po sloučení s Dětmi přírody (1923) vzniká Sdružení zálesáků v RČS.


Sdružení zálesáků v RČS – vzniklo 28.3.1923 spojením dvou výše uvedených organizací. Vedle Ligy druhá organizace, programově zaměřená na Setonův woodcraft, v mnohém dokonce pokrokovější než Liga – přístup ke slibu, koedukace kmenů, odmítání zbytečných odznaků a hodností apod.²²⁾ Kmeny vynikaly sportovní činností. V zahraničí byli zálesáci považováni za rovnocennou druhou čs. woodcrafterskou organizaci, i když není prokázáno, že by měli přímý (ani písemný) kontakt s E. T. Setonem. Sdružení vydávalo časopis Totem (vyšel jeden ročník). Používalo hesla “Za právo mládí” a odmítalo vojenské způsoby řízení organizace. Svou cestu “od skautingu k zálesáctví” definovalo nakonec takto (citováno z propagačního letáku Sdružení): “Co jest Zálesáctví? – zdokonalený, vnitřně prohloubený a na nejširším ..text pokračuje