Stránka:bw-tom6.djvu/62

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 61

Uvnitř Psohlavců probíhá ostrá diferenciace názorů. Část, vedená starostou N. Pokorným a náčelníkem J. Hořejším, uvažuje opět o spojení se Svazem skautů, druhá část pod vedením vzdělavatele (strážce totemu) Miloše Seiferta je zásadně proti. Do toho v lednu 1922 přichází dopis od E. T. Setona, v kterém vybízí k založení vlastní woodcrafterské organizace – The Woodcraft League of Czechoslovakia. Dochází k rozštěpení a posléze zániku Psohlavců (část vedená M. Seifertem zakládá Zálesáckou ligu čsl., druhá polovina vstupuje do Svazu skautů a zanedlouho pozbývá názvu i ideové samostatnosti). Průkopnické období prvních deseti let českého woodcraftu je podrobně popsáno ve studií "Dějiny Psohlavců“.⁶⁾

Založení Ligy

Zálesácká liga československá - The Woodcraft League of Czechoslovakia byla založena na sněmu v Praze 12. února 1922. Náčelníkem se stává Miloš Seifert. Liga začíná vydávat vzorový časopis Vatra⁷⁾, který je brzy považován za jeden z nejlepších výchovných časopisů pro mládež, a pro vnitřní potřebu zpravodaj Hlasatel. Stává se také kolektivním členem Federace čsl. skautů.

Liga se rychle rozvíjí, zvláště zásluhou náčelníka M. Seiferta, jehož aktivita v letech 1922–24 je nevídaná. A to přes útoky ze strany skautů, (které však bojovně opětoval a i vyvolával) a posléze i krajně levicově zaměřených členů Ligy, přes nepřízeň školských úřadů, jež ho překládají z místa na místo (Kladno, Most, Užhorod, Mukačevo, Příbram) a zakazují jeho knihu Přírodou a životem k čistému lidství používat ve školách. Seifert, jenž měl v tu dobu junáckou přezdívku Balů, zakládá nové kmeny, organizuje Ligu, píše články, překládá knihy Setona, Hargravea, van Eedena. Cestuje do zahraničí, aby navázal styk s polskými a anglickými woodcraftery, pobývá u holandského sociálního reformátora a spisovatele Frederika van Eedena.

Hned v roce 1922 se zástupce čsl. Ligy, bratr Grünwald, zúčastnil kursu pro vůdce Americké woodcrafterské ligy v New Yorku. Po návratu začíná organizovat podobné kursy (lesní školy – podle amerického vzoru jsou zvány Chautauqua) i čsl. Liga.

Od roku 1923 vydává B. Z. Nekovařík za pomoci Seiferta slavnou knihovnu Walden, ve které v krásné úpravě vyšla většina beletristického díla E. T. Setona i knihy jiných autorů. V druhé polovině 20. let přebírá vydávání nakladatel J. Otto.

V létě 1922 woodcrafteři poprvé táboří ve Svatojanské dolině v Nízkých Tatrách, kde v letech 1927–1938 vzniklo významné centrum čs. woodcraftu.

Na jarním sněmu v Berouně 31.3. – 2.4.1923 je přijat nový název organizace: Liga lesní moudrosti – The Woodcraft League of Czechoslovakia. Je také předložen program Johna Hargravea (více o něm viz samostatná kapitola). Svým zájmem o “všední” sociální problémy a svým důrazem na potřebu radikální změny celé společnosti byl Hargrave českým woodcrafterům blízký a v mnohém předčil i Setona.

“Má-li woodcrafterské hnutí v Evropě míti nějaký účinný vliv buďto nyní nebo v budoucnosti, nemůže woodcrafterská výchova vynechati nebo zanedbávati hluboké a složité problémy evropského vývoje… Jestliže naši vůdci nemají být pohlceni okolní civilizací, musí dělati více než chodit tábořit do přírody. ..text pokračuje