Stránka:bw-tom6.djvu/36

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 35

V roce 1903 vychází román Dva divoši a o osm let později Rolf zálesák, mezi tím také nové povídky o zvířatech a různé články. Hlavně však každým rokem vychází nové vydání základní příručky – Svitku březové kůry, k jehož tvorbě jsou přizváni různí odborníci z Ymky i jiných organizací: na tělovýchovu, první pomoc, táboření a další obory, především pak odborníci na indiánskou kulturu: F. Densmore, J. O. Dorsey, F. W. Hodge, Ch. L. Lummis, N. Curtis, A. Fletcher, známý Ch. A. Eastman - Ohiyesa a další. Název Svitek březové kůry se však poprvé objevuje až u 6.vydání v roce 1906, předtím se příručka jmenovala How to Play Indian (Jak si hrát na indiány, 1903), The Red Book (Rudá kniha, 1904) a Laws of the Seton Indians (Zákony Setonových indiánů, 1905). Také později se ještě některá vydání Svitku objevují pod jinými názvy: například 10.vydání z roku 1910, společné pro woodcraftery a skauty, se jmenovalo Boy Scouts of America; 11.vydání neslo známý název The Book of Woodcraft and Indian Lore (Kniha lesní moudrosti a indiánských dovedností, 1912) apod. Poslední, 30. vydání vyšlo v roce 1932 jako malá knížečka (obsahovala pouze organizační část) už v novém Setonově působišti – v Novém Mexiku.

Charakter programu, jehož úhelným kamenem bylo táboření a táborové činnosti, zpočátku způsoboval, že činnost kmenů byla víceméně sezónní a omezovala se jen na léto, případně zabraňoval v účasti chlapcům z center velkých měst, kteří neměli volnou přírodu v dosahu.

Proto v roce 1909 přistoupil Seton se svými spolupracovníky k doplnění programu o činnosti, vhodné ve městě – ať už šlo přímo o městské aktivity nebo aktivity “přírodní”, upravené pro město (zakládání zahrádek na střechách domů, vyvěšování budek pro ptáky tamtéž nebo v parcích, sledování divokých zvířat ve městě apod.) a pro tyto městské woodcrafterské kmeny navrhuje označení “Indian Scouts”[1].

Ve stejné době, aby vytvořil fórum pro ostatní dospělé vůdce, kteří používali woodcrafterské metody a aktivně se chtěli zapojit do tvorby programu, Seton uvažuje o koncepci Konfederace, nebo též Národa Woodcrafterských Indiánů. Navrhuje vytvořit “Ligu Setonových indiánů”, jejíž zástupci by se jednou ročně scházeli na velkém sněmu a volili by několik nejvyšších představitelů. Námět však zřejmě nebyl tehdy realizován, do “hry” vstoupilo skautské hnutí a myšlenka ligy povstala opět až po roce 1915, kdy Seton skautskou organizaci opouští.

V roce 1910 Seton odhaduje, že hnutí Woodcrafterských Indiánů čítá v USA okolo 100 000 chlapců³⁾ (jiný pramen⁴⁾ udává dokonce 200 000, ale jde zřejmě o omyl). Bylo to těsně před nástupem skautingu v Americe a hnutí bylo početně na vrcholu. Později je udáván počet vždy nižší. Těsně před začátkem druhé světové války měla Americká liga asi 13 tisíc členů.

Povzbuzen rychlým úspěchem v Americe, snažil se Seton o rozšíření myšlenky woodcraftu do zahraničí. Na podzim 1904 se vydává na přednáškové turné do Anglie. Téma přednášek “Indiáni, jak je znám” však nemá valný úspěch (nepočítáme-li založení Setonovy přírodní a atletické asociace v Eccles, která však měla jen místní význam a krátké trvání). Seton poznává, že bez specifických úprav programu a spolupracovníků se v Anglii neprosadí. Proto přijímá návrh na spolupráci s Robertem Baden-Powellem. O ní i o následném Setonově působení v čele americké skautské organizace je více pojednáno v kapitole této knihy “Vztah E. T. Setona ke skautingu”. Důležité je, že ..text pokračuje


  1. Označení Indian Scouts nepoužil Seton proto že by nějak zásadně změnil či rozšířil svůj woodcrafterský program. Použil ho aby zdůraznil rozdíl mezi “obyčejnými“ skauty (pracujícími podle Baden-Powellowa modelu) a skauty pracujícími podle jeho modelu. Podle jeho představy o skautingu měli woodcrafteři (aka Indian Scouts) tvořit skautskou elitu na kterou byly kladeny vyšší nároky než na ostatní. Ostatně, potvrzuje to i historka, kterou zmínil ve stati Duch lesů, z r. 1922.