Stránka:bw-tom6.djvu/152

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla zkontrolována

Vzor pro primitivní život – užití prvků slovanských a staroslovanských reálií ve výchově woodcrafterů

Karel Langer

Motto: Z dopisu E. T. Setona: Myslím, že budete raději dělati to, co má vztah k vašim horám a divokému životu, než to, co je vlastní Americe. Nám, jak vidíte, je primitivní Indián vzorem prostého života v přírodě. Přirozeně nemůže býti pro vás tím, čím je nám. Předpokládám tudíž, že studujete prosté způsoby svých nejprimitivnějších předků a předchůdců.

Vatra, roč. VI., č. 1, str. 2.

Woodcraft jako výchovný systém má-li žít, musí se stále zdokonalovat. Proto nemůže být náhražkou víry v Ducha Vesmíru, v Boha, v Prozřetelnost (Masaryk) ap. - ale pouze prostředkem, uschopněním člověka dát smysl svému životu, který se neobejde bez duchovního splynutí s přírodou a vesmírem. Setonův jedinečný přínos do výchovy lidstva spočívá v bytostném přimknutí k přírodě a Vesmíru. Jedním z praktických prostředků, jak toho dosáhnout, je mu vyzkoušení některých prvků života lidí, úzce a existenčně spjatých s přírodou. To je pouze prostředek, nikoliv cíl. Tím, že poznáme, jak vývoj lidstva odstartoval, máme možnost nalézat jeho směr, jeho cestu. Naším úkolem tedy nemůže být ani návrat k primitivnosti ani pouhá hra na primitivy, ale jen zkušeností a metodou, jak kráčet dál.

Než začneme hledat vhodný vzor pro naše poměry, měli bychom si zopakovat, k čemu je zkoušení primitivních způsobů života dobré. Napojením výchovy mládeže i dospělých osob na bytostný vztah člověka k přírodě a to cestou vyzkoušení životních způsobů minulých i současných přírodních národů nebo národů s přírodou úzce spjatých objevil E. T. Seton ideální prostředek výchovy, jehož postup a cíl nám trefně tlumočil Miloš Seifert názvem své knihy Přírodou a životem k čistému lidství. V současnosti vystihl smysl a poslání Lesní Moudrosti básník, spisovatel a grafik Ladislav Rusek - Šaman ve Stezce a Hlasu Lesní Moudrosti.

Lidstvo si musí uvědomit, že je dílem přírody a zcela na ní závislé. Nejen na ní, ale i na Slunci, veškerém kosmickém, elektromagnetickém záření a různých silových polí. Své tři nejzákladnější potřeby - stravu, oblečení a přístřeší - navíc vzduch k dýchání, vodu, světlo a teplo, též všecky zdroje energie a suroviny může uspokojovat čerpáním jen a jen z pří- rody. Opojen úspěchy v čerpání z přírodních zdrojů, zaujal postavení pána a vládce přírody, kterou má právo předělávat ke svým potřebám. Nadvýrobou často zbytečných a škodlivých předmětů zamořil přírodu jedovatým odpadem, otrávil vody i ovzduší tak, že ohrozil schopnost přírody starat se a zajišťovat jeho existenci. Tím naléhavěji vystupuje potřeba přesvědčit lidstvo, že má-li přežít, musí se s pokorou vrátit ke své roditelce a živitelce a podle toho se k ní chovat. ..text pokračuje