Stránka:bw-tom6.djvu/140

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Ostatní země

František Kožíšek


V předchozích kapitolách samostatně zmíněné země patřily z hlediska rozšíření woodcrafterského hnutí k nejvýznamnějším. Vznikly tam řádné organizace, které buď existují dodnes nebo zanechaly po sobě výraznější svědectví; často také vzájemně komunikovaly a tak povědomí o jejich existenci se neomezilo na případný kontakt s “mateřskou” americkou organizací.

Je však jisté, že tento výčet zemí není úplný. Víme o dalších koutech světa, kde Setonova idea alespoň na krátký čas nalezla příznivý ohlas a uplatnění. Že toho víme tak málo, může mít dvojí důvod. Jednak ohlas mohl být skutečně ojedinělý (co do počtu lidí) a velmi krátký. Jednak nemáme odevšad dostatek informací. Uveďme několik zemí, v nichž jsou “stopy woodcraftu” doloženy:


Francie

Vzhledem k tomu, že zde Seton na konci 19. století opakovaně pobýval, ovládal plynně jazyk, měl zde řadu přátel a při cestách do Evropy sem zajížděl, a dále že jeho žena Grace Gallatinová tu působila delší dobu během první světové války, měla Francie dobré “vnější” předpoklady pro širší přijetí myšlenky woodcraftu. To se nestalo a důvody toho neznáme. Skutečností ale bylo, že i skautské hnutí bylo na počátku 20. let ve Francii roztříštěné a vzhledem k počtu obyvatel dosti slabě rozvinuté.

Existuje několik zmínek o existenci woodcraftu ve Francii. V září 1921 se zmiňuje Seton ve svém dopise M. Seifertovi, že podobní zájemci o woodcraft se ozvali také z Ruska, Francie, Belgie a Anglie. V roce 1925 v úvodu 20. vydání Birch Bark Roll píše Seton, že woodcrafterské organizace používající Svitek březové kůry byly v Evropě založeny v šesti zemích, mezi nimiž udává i Francii. A konečně při své návštěvě v Praze informoval Seton, že toho času jsou v Evropě činné organizace v Jugoslávii, Československu, Anglii a – Francii, o té se však uvádí, že jde pouze o malou skupinu dospělých mužů a žen v Paříži.

Časopis Vatra přinesl v dubnu 1923 zprávu[1], že John Hargrave vykonal v září 1922 propagační cestu do Francie, podařilo se mu získat nějaké stoupence myšlenek svého Kibbo Kift a založil s nimi novou organizaci pro woodcraft: U. F. S. J. – Zřejmě však neměla dlouhého trvání.

Také o kmeni Setonových stoupenců v Paříži není po roce 1936 již nic známo.


Rusko

Na rozdíl od Francie, o které jsme výše uvedli, že měla výborné vnější předpoklady pro přijetí woodcraftu, měla širá východní země pro woodcraft příznivé podmínky vnitřní – až do ..text pokračuje


  1. Vatra r. 1 č. 7 z dubna 1923, druhá strana obálky.