Stránka:bw-tom6.djvu/134

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 133

… stal Johann Dehmel.

V organizaci Deutsche Freischar (D.F.) existovalo a nadále se rozvíjelo kmenové zřízení a další formy práce, pocházející ze skautingu. Další vedení časopisu Svazu nových německých skautů Der Weiße Ritter (nový název Deutsche Freischar a Spur (Stopa) spolu s trvalým spojením s vydavatelstvím Voggenreitera způsobilo, že vlivy skautských prvků se týkaly nejen mladších skupin. Tyto okolnosti lze považovat za znak nového skautského modelu v tomto velkém svazu.

Na tomto místě nelze přejít k dalšímu líčení historie mládežnického hnutí v Německu, aniž bychom se nezmínili o dalších sjednocovacích tendencích. Zbytek starého Svazu německých skautů D.P.B. se v roce 1925 změnil na mládežnické hnutí (Jugendbewegung). V tomto hnutí. zůstalo silné zdůrazňování etického závazku, což se projevovalo již ve slibu vlčat. Staré skautské metody ustoupily poněkud do pozadí.

Ještě v první polovině dvacátých let se obraz německého skautingu zcela změnil. Vznikly náboženské skautské svazy a několik menších, málo významných frakcí jako vedlejší produkt reformního procesu. Výsledkem těchto změn bylo vytvoření v roce 1925 Svazu říšských skautů (Bund der Reichspfadfinder B.R.P.).

Rozpory ve skautských otázkách a v poměru k mezinárodnímu skautingu vedly v roce 1927 k odloučení zemského svazu v Porýní, který byl vice spjat s duchem dřívějšího skautingu. Tento svaz se osamostatnil a roku 1929 se sloučil s tehdy ještě samostatnými skupinami Skautů kruhu (Ringpfadfinder).

Aby byly zachovány kontakty s cizinou, byla v roce 1928 zřízena společná kancelář pro zahraniční styky Svazu německých skautů D.P.B. a několika jiných skautských svazů.

V roce 1926 byl Kurtem Gruberem založen nacistický svaz mládeže Hitler Jugend (H.J.). Gruber byl Hitlerem jmenován prvním ústředním vedoucím H.J. V roce 1931 se stal vedoucím H.J. Baldur von Schirach.

Po předběžných jednáních od března 1930 došlo 4. května 1930 ke spojení organizace Deutsche Freischar s Velkoněmeckým svazem mládeže (Grodeutscher Jugendbund) pod vedením viceadmirála ve výslužbě Adolfa von Trothy, člověka vlivného a váženého v německých nacionálních kruzích. K novému svazu se připojil ještě Svaz mladých nacionalistů (Jungnationaler Bund). Pod vedením “admirála” získalo toto seskupení tak krajně konzervativně nacionalistickou a staropruskou tvářnost, že znemožnilo mezi partnery jakoukoliv další spolupráci. Po několika měsících se počátkem října 1930 tento nadřazený svaz rozpadl na starou (modrou) organizaci Deutsche Freischar a na novou (zelenou) Volné sbory mladých národovců (Freischar Junger Nation) jako trvalé spojení Velkoněmeckého svazu mládeže (Großdeutscher Jugendbund) a dřívějšího Svazu mladých nacionalistů (Jungnationaler Bund).

Původní svaz Deutsche Freischar se vrátil pod vedením Helmuta Kittela do rámce politického a náboženského centra a tedy k nezávislosti. Uskutečňoval dále své vlastní výchovné cíle, otevřené vůči světu a distancoval se od různých “uzdravujících učení” a politických ideologií. Mohutněl a získával stále větší podporu mezi mladým pokolením i mimo ně. Ke konci roku 1929 čítal 12 tisíc členů a 421 místních skupin. Oddaloval mládež od destruktivních a nebezpečných vlivů a radikálních proudů, zvláště od nacionálního socialismu a díky tomu se stal důležitým rezervoárem lidských sil, což bylo významnou, ač nepřímou politickou činností. Relativní odvrácení svazu od ..text pokračuje