Stránka:bw-tom3.djvu/7

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena


Pokračování textu ze strany 6

… (myśliwstwie) i innych sportach leśnych.

Co do prób tłumaczenia wyrazów “woodcraft” i “woodcrafter” na język polski, proponowane były już następujące określenia: życie leśne, wiedza leśna, leśne harcerstwo, lasownictwo, puszczaństwo, leśne junactwo, oraz leśny harcerz, puszczak, lasownik, leśny człowiek, leśny junak.

Po odrzuceniu kilku tłumaczeń, jako mało trafnych lub już dawniej używanych w innym znaczeniu, nazwy leśne junactwo, leśny junak i leśna junaczka są o tyle dobre, że jednocześnie zaznaczają łączność z harcerskim i ogólnym ruchem skautowym, a ponadto charakteryzują pierwotny typ i pochodzenie leśnego ruchu. Wspólnie z określeniem “leśna mądrość” używamy je w kręgu polskich woodcrafterów, jako dobrze oddające istotę rzeczy. Określenia te przytaczamy również w niniejszej książce, jako, określenia nie tylko tłumaczone z angielskiego czy amerykańskiego ruchu, lecz wyrażające naszą własną pracę, tkwiącą głęboko korzeniami w polskiej ziemi. W swojej pracy krzewimy mianowicie elementy staropolskie i słowiańskie oraz realia z dziedziny obyczajów i twórczości, zawartej w literaturze, sztuce i muzyce ludowej.

Najbliżej przepięknej myśli woodcrattu – leśnego junactwa stoi pierwotny skauting Setona. W obecnej książce nie ma potrzeby wyliczania wszystkich odrębności między pojęciem ruchu generała Baden-Powella i wcześniej powstałym wychowawczym systemem Setona. Nie byłoby również na miejscu umniejszanie niewątpliwego wkładu skautingu angielskiego w rozwój harcerstwa polskiego. Lecz woodcraft Setona, właściwie pojęty i poprawnie przeżywany, jest w swojej podstawie głębszy, więcej napełniony uczuciem – i równocześnie więcej wymagający. Woodcraft — leśne junactwo można w ograniczonej postaci zastosowywać z powodzeniem również w rozpowszechnionym w Polsce ruchu harcerskim. Dowodem tego jest wiele przykładów z różnych organizacji skautowych w Europie.

W ruchu woodcrafterskim znana jest dewiza mówiąca, że woodcraft jest wychowaniem od czterech do dziewięćdziesięciu czterech lat. Woodcraft jest w szerokim tego słowa znaczeniu nie tylko wychowaniem człowieka, lecz też samym życiem!

Wspaniałym, mądrym, szczerym jak złoto, prawdziwym i szlachetnym życiem.



Credo

Wierzę, o Piękno, żeś duszą wszechświata,
więc cię uwielbiam bez końca, mój — Boże!
Ale ma dusza tak tobą bogata,
że się nie chylę przed tobą w pokorze…
 
A widzę ciebie w zachodzie i brzasku,
w zielonych borach wieczornym uśpieniu,
w ucztach motyli przy słonecznym blasku,
w białych kielichów miodnym rozchyleniu – –

Zaś kocham ciebie swoim wszechzachwytem
za błękit nieba usiany gwiazdami
i – choć nie wierzę w tron twój za błękitem,
w nas jesteś, wierzę, nie zaś ponad nami.

A hymnem moim – zachwycona dusza:
modlitwą moją – w dal wpatrzone oczy
i czar, co piersi westchnieniem porusza:
głębia jej źrenic, złoto jej warkoczy.