Stránka:bw-tom3.djvu/14

Z thewoodcraft.org
Tato stránka byla ověřena

Podobieństwa w przyrodzie

Wszędzie w przyrodzie znajdujemy podobieństwa. Wszystko jest nietrwałe i przemijające, lecz nasuwa to jakąś trwałą myśl, prawdę, podobieństwo i porównanie.

Ile myśli może wywołać padający rdzawy liść w czasie jesiennym? Ile pouczenia może nasunąć kamień, tkwiący w progu wodnym, ile tematów szumiący wodospad? Co przychodzi nam na myśl na widok spadniętego, wychłodniętego ptasiego gniazda? Jak zachęcająco działa na nas pęk krokusów, który w marcu pokazuje się pomiędzy skorupami znikających śnieżnych zasp? I jakie podobieństwo odkryjesz w martwym motylu, którego pewnego ranka znajdziesz między okiennymi skrzydłami…

Wszystko przemijające jest zawsze podobieństwem. widzimy – tymczasowo – wszystko jak w lustrze, najczęściej dla nas zamglonym. Do głębszej mądrości leśnej wiedzy należy również owo odkrywanie ukrytych prawd i odkrywanie porównań i podobieństw.

Nie poprzestawaj na pierwszym, powierzchownym spojrzeniu. Powracaj swoim uważnym wzrokiem i patrz głębiej. Miej widzące oczy.

Nie myśl, że już nic wspanialszego spotkać cię nie może. Idź naprzód. Bądź spokojny – rzeczywistość jest bogata, nie wyczerpiesz jej w ciągu swojego życia.


Złączyć się z przyrodą

Jednym z podstawowych wymagań, stawianych przed woodcrafterskim i junackim pobytem w przyrodzie, jest umiejętność zżycia się z nią.

Co się przez to rozumie? Czyżby to oznaczało jedynie, aby być cichym, zrównoważonym, przystosowanym do naturalnego środowiska, tak ażeby człowiek – leśny junak nie był widziany, słyszany ani odczuwany? Pewnie, również to może być niekiedy ważne. Jeżeli przystosujesz się kolorem swojego ubrania do otoczenia, w którym się znajdujesz, jeżeli usuniesz ze swojego stroju wszystkie świecidełka, ..text pokračuje