Kategorie:Bridgeport

Z thewoodcraft.org

Bridgeport je město při ústí řeky Pequonnock. Které administrativně spadá do okrsku Fairfield ve státě Connecticut.

Historie

Původně zde byla indiánská osada Poquonock. Když se zde usídlili první bílí osadníci v roce 1639, zkomolili toto jméno na Pequonnock, které používali až do r. 1694, než osadu přejmenovali na Fairfield Village, aby odlišili název osady od jména řeky. Roku 1701 byla oblast osídlení tak velká, že se název přenesl na celý okrsek. Původní osadě se v té době říkalo Stratefield. Tohle jméno se používalo až do r. 1800, než zde byl vybudován zvedací most přes řeku Pequonnock. Od té doby se tomuto místu začalo říkat Bridgeport.

V roce 1821 se okolní osady sjednotily a v roce 1836 získal Bridgeport statut města.

Bridgeport byl prudce expandujícím průmyslovým městem. Během let 1900 až 1920 se počet obyvatel zdvojnásobil z původních 71 tisíc na 146 tisíc.

Významné osobnosti

Mezi významné osobnosti patřili:

Elias Howe, majitel jedné z prvních továren na šicí stroje (Howe Machine Company zde byla založena v roce 1865).

Phineas T. Barnum. Majitel cirkusu "Barnum and Bailey" jehož jméno se stalo ve střední Evropě symbolem bombastické reklamy.

Gustave Whitehead, německý imigrant, který se sem přistěhoval v roce 1900. Podle očitých svědků zde vykonal v roce 1901 nedaleko místa Captain's Cove Seaport první řízený let – o celých 28 měsíců dříve než poprvé vzlétli bratři Wrightové. Ovšem prvenství mu nebylo uznáno, jelikož události nebyl přítomen žádný fotograf, který by ji zdokumentoval.

Pro nás je zajímavostí také to, že v letech 1907–1913 zde žil také syn budoucího prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, Jan Masaryk[1].

O letech strávených v Bridgeportu později prohlásil:,, Mám-li nějaký úspěch v diplomacii, vděčím za to výchově k disciplíně, kterou jsem si osvojil v Bridgeportu, když jsem se učil, jak lidé pracují a jednají. Svou znalost lidské povahy jsem získal v Craneově továrně,"

bridgeportských novinách 29. září 1935.

Odkazy

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bridgeport https://www.u-s-history.com/pages/h2304.html https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Bridgeport,_Connecticut



  1. TGM nejspíš Jana odklidil do USA aby se vyhnul ostudě, že by jeho neuspěl u maturity. Jeho studijní výsledky byly mizerné a nejspíš to byl důvod, proč se v roce 1906 nedostavil k maturitě a odcestoval do USA. Zde jej podporovaly matčiny sestry a přítel jeho otce a zastánce československé samostatnosti filantrop Charles R. Crane. Jan se nejprve pokoušel uchytit v New Yorku, kde si vydělával různými příležitostnými pracemi, kupř. jako poslíček, než ho Crane (zřejmě na otcovu prosbu) roku 1907 zaměstnal ve své slévárně v Bridgeportu. Ovšem Janova pracovní morálka nebyla valná. Po večerech flámoval a hrával na klavír. Mezi říjnem 1912 a 1913 pobýval ve zvláštní škole ve Vinelandu ve státě New Jersey, kde mu byla diagnostikována hebefrenie (mírnější forma schizofrenie). V roce 1913 se vrátil do Čech.

Podkategorie

V této kategorii je pouze následující podkategorie.

Stránky v kategorii „Bridgeport“

Zobrazují se 2 stránky z celkového počtu 2 stránek v této kategorii.