Kategorie:Historie

Z thewoodcraft.org
Přejít na: navigace, hledání


Woodcraft ve své původní podobě představoval sumu znalostí a zkušeností nezbytnou k tomu, aby lovec byl schopen přežívat neomezeně dlouhou dobu v divočině. Aby uměl s minimem prostředků zajistit pro sebe a své blízké potravu, oděv a místo kam složit hlavu.

Tato původní forma woodcraftu dnes zažívá svou renesanci, ovšem pod jiným názvem - bushcraft. Woodcraft ovšem nebyl pouze o přežití, ale především o vnímání okolního světa v jeho souvislostech. O trvale udržitelném životě, kdy berete z okolní přírody jen tolik, aby byla schopna regenerace.

Synonymem pro výchovné hnutí se stal Woodcraft na počátku 20. století, díky spisovateli Ernestu Thompsonu Setonovi, který jej v r. 1902 využil, jako motivační prvek, pro usměrnění volnočasových aktivit skupiny dospívajících chlapců v osadě Cos Cob, v Greenwichi (stát New Jersey, USA)

O to, že woodcrafterské hnutí zakořenilo v Českých zemích již před 1. světovou válkou, se zasloužil zakladatel české skautské organizace Antonín Benjamín Svojsík - a to tím, že se Setona zmínil ve své příručce Základy junáctví (Svojsík, 1912, s. 19-22). Ale především středoškolský učitel Miloš Seifert - Woowotanna, který jeho propagaci a podpoře zasvětil celý svůj život.

  • O základních principech woodcrafterského hnutí, a organizačním schématu woodcrafterské organizace se více dočtete v kategorii Kategorie:Organizační schéma
  • Články z historie woodcrafterského hnutí u nás i ve světě naleznete v rámci níže uvedených podkategorií.
  • A ve čtení souhrnného článku o historii woodcrafterského hnutí můžete pokračovat na stránce Woodcraft

Podkategorie

Zobrazuje se 14 podkategorií z celkového počtu 14 podkategorií v této kategorii.

B

D

K

  • Kmeny(15 str., 5 soub.)

L

M

O

P

S

  • Skaut(12 str., 4 soub.)

W

Č

  • Časopisy(1 kat., 31 str., 25 soub.)

Stránky v kategorii „Historie“

V této kategorii je pouze následující stránka.