Julia M. Seton

Z thewoodcraft.org

Julia Moses Seton (⁕ 15. května 1889, New York, USA – † 1. dubna 1975, Santa Fe, Nové Mexiko) poprvé provdaná Butree Původem byla židovka. Předkové jejího otce se přistěhovali z Anglie a z matčiny strany z Německa. Ovšem její otec Alexander Keilly Moses i matka se již narodili v USA. Julia Moses (* 15.5.1889 New York – 1.4.1975 Santa Fe, Nové Mexiko) se jim narodila jako první ze sedmi dětí. Rodina sice nebyla zámožná, ale měla dost prostředků na to, aby mohla jít Julia studovat.

V přihlášce ke studiu na Hunter Female College, si Julia záměrně změnila své příjmení z "Moses" (angl. Mojžíš) na "Moss" (ang. mech). Během jejího dospívání totiž vrcholila migrační vlna židů z východní Evropy do USA, a to bylo spojeno s všeobecným nárůstem averze vůči židům – a to i těm již dávno naturalizovaným. Rodina Mosesových sice nepatřila mezi ortodoxní židy a drobná světlovlasá Julia ani zdaleka nevypadala jako typická židovka. Ale typicky židovské příjmení mohlo přitahovat nežádoucí pozornost a vést k případné diskriminaci.

Vždy si více rozuměla s otcem, než s matkou. Ale velmi ráda měla její mladší sestru – tetu Rose Blanche, která se svým manželem žila v Port Chester, nedaleko New Yorku. Zde, v klubovně na jejich pozemku, trávila víkendy s kamarádkami.

Na škole získala klasické vzdělání a titul v oboru divadelní věda. A kromě toho i osvědčení, že může pracovat jako učitelka.

Ted Butree

Hned po škole začala Julie učit na základní škole v Harlemu. Tam zřejmě potkala Teda Butree, atraktivního angličana, který se živil jako prodejce psacích strojů – bohužel s nevalným výsledkem. Pro něj to byla osudová láska, a r. 1914 ji dotlačil k tomu, že se vzali. Od té doby, až do r. 1935, se psala jako Julia Moss Butree.

Po svatbě se novomanželé odstěhovali do Georgie, kde dostal Ted nabídku k práci, ale bezprostředně po příjezdu Julia vážně ochořela a trvalo téměř rok, než se uzdravila. Zřejmě to byla příčina proč už nemohla mít děti[1].

Po necelém roce se tedy vrátili zpět na východní pobřeží a začali žít u tety Blanche – v domku, který pro ně postavil strýc. Ted se živil příležitostnou prací a Julie se věnovala místním děvčatům.

Setkání se Setonem

Se Setonem se Julia prvně setkala během přednášky v r. 1918. Byla to pro ni láska na první pohled a Ted Butree šel ihned na vedlejší kolej. Osamělý (ale ženatý) Seton se její pozornosti nijak nebránil a tak začal vztah, který v konečném důsledku vedl k zániku The Woodcraft League of America.

Nadšená Julie okamžitě transformovala skupinu děvčat se kterými pracovala v Port Chesteru na woodcrafterský kmen a začala úzce spolupracovat se Setonem.

Setonovi

V r. 1919 se vrátila Setonova manželka Grace z Francie. Julii nemohla přehlédnout, ale zřejmě si říkala, že jde o pouhý flirt a že její stárnoucí manžel o let mladší (a vdanou) Julii brzy omrzí. Aby tomu dala čas, začala cestovat.

Pravděpodobně v r. 1924 se prolátlo, že mezi Julií a Setonem nejde jenom o vztah čistě přátelský a Grace začala řešit rozvod. Nakonec však, s ohledem na nezaopatřenou dceru[2] od rozvodu upustila. Manželé se dohodli, že alespoň po formální stránce svůj svazek prozatím zachovají, dokud nebude Anya finančně zajištěna, neboť její manžel stále studoval.

R. 1928 se jim narodil vnuk a záhy na to i vnučka, ale r. 1929 vypukla hospodářská krize a to zřejmě poznamenalo i vztahy v rodině jejich dcery. V následujícím roce 1930 se totiž Anya rozvedla, aby se mohla znovu vdát. Vypadalo to, že ji budou muset finančně ještě nějaký čas podporovat, ale její druhý manžel[3] svou rodinu navzdory krizi dokázal uživit a v r. 1934 se jim narodilo další vnouče.

Rozvodu Setonových tedy již nic nestálo v cestě.

Seton Castle

Díky tomu, že si Anya našla v roce 1930 muže, který ji dokázal uživit, mohli dořešit Setonovi konečně svůj vlastní vztah.

Seton se rozhodl přenechat dům v Greenwichi Grace a odejít na středozápad. Byl tam s Julií v rámci woodcrafterské expedice za Indiány r. 1927 a této příležitosti využili k hledání vhodné lokality.

Do Santa Fé, kde koupil asi 4 míle od města 2000 akrů (~8 km2)[4] pozemků bývalého panství De Vargas, se Seton definitivně přesunul 10.6.1930[5]. Grace zůstala v Greenwichi.

Tam začal budovat své nové sídlo, které se mělo zároveň stát sídlem The Woodcraft League of America. Při stavbě, kterou navrhnul ve stylu puebla, mu pomáhali indiáni z puebla Teseque (kmen Kiowa-Tanoan). Oficiálně sem bylo přesunuto k 1. květnu 1931[6]. Ale protože práce ještě probíhaly, proběhlo letní táboření na východním pobřeží u Baltimore (ve státě Maryland).

V létě 1932. Trvalo 6 týdnů a přítomno bylo 25 instruktorů [Anderson, str. 220],[Keller, str.209]

Navrhnul Seton v r. 1933 hlavní budovu. Stavba měla mít původně 5 hlavních místností. V roce 1945 byla rozšířena na 30 místností a v r. 1970 na 45.[Keller, str. 210]

Rozvod s svatba se Setonem

S Tedem Butree se Julia rozvedla 26.7.1934. Ten ale nadále zůstal v její blízkosti[7].

Seton podal žádost o rozvod u občanského soudu v mexickém Juarézu počátkem ledna 1935 a rozvedeni byli s s Grace k 22.1.1935. A hned následující den se nechal oddat s Julií.

Oslavu měli u jejich přítele Josepha McGilla v El Pasu (Texas).

Návštěva v Československu

Dee

Po Setonově smrti

  1. [Keller str. 193]
  2. V r. 1923 se jejich dcera Anya vdala za Hamiltona Cottiera, který v roce 1922 získal Rhodesovo stipendium na Oxfordu. I když měl zde dosáhnout profesury, ve veřejně dostupném seznamu absolventů tohoto stipendia nefiguruje.
  3. Její druhý manžel, Hamilton M. Chase pracoval od r. 1929 po celý zbytek života, jako finanční poradce.
  4. Podle Kellerové byla původní plocha 2300 acres (9km2) a koupě byla dokončena v únoru 1930. Ted Butree se stěhoval s nimi, jako budoucí správce. [Keller, str.205]
  5. Zprávu oznámil Evening star z 11. června 1930, na straně 19
  6. Oznámeno v The Roswell Daily Record, 19. března 1931, na straně 1
  7. Sice se znovu oženil hned v následujícím roce, ale krach tohoto manželství byl pouze otázkou času. Potřetí se Ted Butree oženil v r. 1941. Toto manželství mu sice vydrželo po zbytek života, ale své závislosti na Julii se nikdy nezbavil. A Julia, zřejmě z pocitu viny, jeho blízkost tolerovala.