Hamlin Garland

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Hamlin Garland (*14.9.1860 – 4.3.1940) byl Setonovým vrstevníkem a spisovatelem.

Vyrůstal na pomezí a mládí prožil v Dakotě, kde si místní indiáni získali jeho sympatie. Pro svůj zájem o indiány byl považován za výstředníka a na středozápadě byl kvůli tomu, že řadu svých bývalých spoluobčanů zvěčnil ve svých knihách poměrně neoblíbený.

Dokud žili jeho rodiče, trávil každé léto u nich v Západním Salemu ve Wisconsinu. Tam[1] ho r. 1897, cestou do Yellowstonu, navštívili i Setonovi.

Oženil se o dva roky později, r. 1899, se Zulami Taft, a stal se otcem dvou dcer. První dcera Isabel jim narodila r.1903. Grace nedlouho na to, v lednu r.1904 porodila dceru Ann. Společně prožívané rodičovství nejspíš obě rodiny ještě víc sblížilo.

Osobně se zastal Setona u Theodora Roosevelta v době aféry Natur Faker. (Witt, str.85)


Později pomáhal Setonovi s výstavbou v De Wintonu[2]

Když Garlandovi oba rodiče zemřeli, začal (od r.1915) s rodinou jezdit do Catskill Mountains, nedaleko New Yorku, kde nejspíš léto trávili se Setonovými. Dům v Západním Salemu ale prodal až r.1938.

Garland se také organizačně podílel na založení „The Woodcraft League“. Spolu s Grace byl členem užšího vedení „The Woodcraft League“ (Council of Guidance).

R. 1921 získal Pulitzerovu cenu.

Jako mnoho jiných jej postihla krize a tak se stejně jako Seton přestěhoval počátkem 30-tých let na západ, kde v Holywoodu 4 března 1940 zemřel.

Jeho pozůstalost věnovala r.1942 jedna z jeho dcer sdružení „Friends of the Middle Border“, které plánovalo v rámci této univerzity vybudovat o Garlandovi stálou expozici. Bohužel v r.1955 došlo k požáru campusu „Dakota Wesleyan University“, při kterém tato pozůstalost vzala za své.

Odkazy

  • Dnes se v tomto domě nachází jeho muzeum, které vzniklo r.1976 z iniciativy Errola Kindschye a nadace Wisconsin Historical Society.
  • Anderson str.171