František Miloslav Marek

Z thewoodcraft.org
František Marek, 1927

František Miloslav Marek (*20.7.1896 v Praze, zemřel 8.4.1961 tamtéž) byl vůdcem 12. skautského oddílu[1], se skautskou přezdívkou Marci, kam počátkem roku 1915 přivedl tercián Marcel Bovet svého spolužáka Jaroslava Šimsu – pozdějšího náčelníka LLM. A zřejmě tehdy začalo jejich celoživotní přátelství.

O předválečných osudech F. M. Marka se prozatím nepodařilo zjistit nic bližšího, jen to že bydlel v ulici Na Zatlance. Zřejmě nebyl odveden, protože skauty vedl po celou válku. Roku 1916 vedl tábor u Pelíškova mostu na Sázavě, a v roce 1917 tábor u Chodova, kde se objevil i Svojsík – na obou táborech byl přítomen i Jaroslav Šimsa.

V roce 1918 se pravděpodobně se svým skautským oddílem podílel na revolučních událostech v Praze. V této souvislosti se zřejmě stalo něco, o čem dnes již nic bližšího nevíme, nicméně to vedlo ke kritickému naladění části skautských vůdců vůči vedení Junáka – jeho zakladateli A. B. Svojsíkovi a jeho pohůnkům.

Mladí, odrostlí skauti začali vést družiny pod křídly jiných skautských organizací – např. Jaroslav Šimsa, kterému bylo čerstvých 18 let, odešel ke Skautům práce. Ale stávající vůdci se zřejmě pokoušeli prosadit změnu v rámci Junáka. Krize vyvrcholila v listopadu 1919. A to tak, že se Svojsíkovi kritici odtrhli a obratem založili novou, samostatnou organizaci Organizace:Baden-Powellovi skauti, která svým názvem dala ostentativně najevo, že s tzv. "českým skautingem" A. B. Svojsíka, nemá nic společného. A v jejím čele stanul 23-letý František Miloslav Marek.

Y. M. C. A.

Y. M. C. A. se na území Československa dostala s legionáři z USA v srpnu 1919. V rámci americké armády totiž YMCA zajišťovala provoz tzv. vojenských domovů, což byla americká alternativa evropských kantýn, kterou provozovala na své náklady Y. M. C. A. Zásadní rozdíl byl v tom, že se v nich nepodávaly alkoholické nápoje a vojáci mohli trávit svůj volný čas četbou a sportem.

Zřejmě na Masarykův popud uzavřela 26. 9. 1919 YMCA. dohodu s ministerstvem národní obrany, o zřízení podobných "vojenských domovů". Tento projekt se však neujal[2].

Y.M.C.A. se tedy rozhodla přesunout své aktivity do civilního sektoru[3], proto v březnu 1920 vyslala 62 amerických sekretářů, jejichž úkolem bylo zacvičit české nástupce, co měli tato zařízení převzít do vlastní správy. Mezi nimi byl i František Miloslav Marek. V roce 1920 byl vyslán na rok do USA a ve vedení Baden Powellových skautů ho (zřejmě) nahradil Gustav Burian.

Ve vedení Y.M.C.A.

Jednou z podmínek členství Y.M.C.A bylo – vzdát se členství v jiných organizacích. Ze stejného důvodu se později vzdal vedení LLM také Jaroslav Šimsa.

Proto se po návratu z USA František Miloslav Marek v rámci skautské organizace dál neangažoval, nýbrž stanul ve vedení Y.M.C.A. jako ředitel.

V roce 1925 byl vyslán, spolu z dalšími čtyřmi muži opět do USA. Tentokrát na dva roky do Springfieldu, kde se osobně seznámil jako student se Setonovým přítelem Edgarem M. Robinsonem. Zřejmě cestou tam se seznámil s Milenou Hofbauerovou (21.10.1907 Praha – 1943 Londýn), se kterou se v New Yorku, 23.6.1926 na Manhattanu oženil.

Manželé se vrátili do Československa spolu a krátce po návratu se jim narodila dcera Milena (7.11.1928 – ?). Později se jim narodila ještě jedna dcera. Těsně před vypuknutím druhé světové války se zřejmě rozvedli a Milena odjela do Londýna, kde se podruhé vdala a v roce 1942, pravděpodobně v důsledku bombradování Londýna také zemřela.

Sportovní kariéra

Okupace

Y.M.C.A. byla rozpuštěna koncem listopadu 1939 a řada jejích funkcionářů, včetně Jaroslava Šimsy, skončila v koncentračních táborech. František Miloslav Marek, který byl jeho osobním přítelem, se po jeho zatčení snažil jeho rodině pomáhat.

Po válce

Zatím nevím jaké byly další osudy F. M. Marka po válce, ale vím kde je hledat, protože se i nadále angažoval ve sportu. Víme, že se podruhé se oženil a se svou druhou ženou, Věrou Strakovou, vychovával další dvě děvčata.

František Miloslav Marek zemřel 8.4.1961 v Praze.

  1. Jeho oddíl měl svou klubovna v Praze na Hřebenkách, ve vile architekta Beneše.
  2. František Halas (26. 10. 1882 – ?), který se tehdy dostal do Československa jako americký dobrovolník, ve svých pamětech tehdejší situaci hodnotil velice kriticky. Halas, který pocházel z Kunštátu na Moravě pracoval od srpna do prosince 1919 jako tlumočník Y.M.C.A. Poté byl demobilizován a vrátil se zpět do USA.
  3. V roce 1921 američani předali majetek a v srpnu 1922 byla Československá YMCA přijata do světového svazu.