Arthur Ransome

Z thewoodcraft.org
Arthur Ransome

Arthur Ransome (⁕ 18. ledna 1884, Leeds – † 3. června 1967, Manchester) byl anglický spisovatel a novinář.


Arthur Ransome je jeden z nejoblíbenějších autorů knih pro děti. Jeho knihy o kraji Lake District jsou známy po celém světě. Společnost nesoucí v názvu jeho jméno byla založena v r.1990, a sídlí v prostorách "The Abbot Hall Museum of Lakeland Life and History" (Museum kultury a historie oblasti jezer Halla Abbota) v anglickém Kendalu. Zde je zvláštní místnost věnovaná Ransomeho památce, s jeho psacím stolem, oblíbenými knihami, prvními vydání jeho knih v různých jazycích a samo sebou vlajkami Vlaštovek a Amazonek. Toto museum je ve spojení s Museem parolodí na jezeře Windermere ("Windermere Streamboat Museum") v Bownessu, kde můžete vidět "Amazonku", spolu s "Esperance" jedním z prototypů hausbótu kapitána Flinta.

Arthur Ransome se narodil 18.ledna 1884 v Leedsu, kde byl jeho otec profesorem dějepisu. Jeho otec miloval hory a jezera ve Furnessu, a malého Arthura vynesl na vrcholek hory "Coniston Old Man" (kterou Arthur později ve svých knihách nazval Kančendžangou) sotva mu bylo pár týdnů. Každé léto brával svou rodinu vlakem do Greenoddu, a odtud pak s věcmi sbalenými do velké cínové vany, kterou vezl na káře, údolím až do Nibthwaitu, na březích jezera Coniston.

Bezejmenné jezero v Ransomeových knihách vzniklo v jeho fantazii spojením míst ze dvou jezer Coniston a jeho "sestry" jezera Windermere, které je kousek od Conistonu, ve skutečnosti oddělené pohořím Nibthwait, takže můžete objevit i ve skutečnosti místa, kde Vlaštovky plánovaly své výpravy na Ostrov divokých koček- v knihách do detailu popsaný. Mnohé z příhod v příbězích je napsáno na základě Ransomeových vzpomínek na dětství a jeho chlapeckých představ - Knickerbockerbreaker, jehož záplatované kalhoty byly ošoupané vysedáváním u Annie Swainsonové, lechtiví pstruzi, sbírání housenek, nebo návštěvy uhlířů.

Dávno před tím než jeho vzpomínky na dětství oživly ve Vlaštovkách a Amazonkách a nalezly útočiště v knihách o dětech, které se plavily a objevovaly jezera a hory Anglie, přijal Arthur Ransome, planoucí touhou po spisovatelské kariéře, své první zaměstnání ve vydavatelství London publisher, pro jehož známý list Manchester Guardian pak pracoval po mnoho let jako zahraniční zpravodaj.

Jako mladík strávil mnoho šťastných prázdninových dnů v městečku Coniston s přáteli z rodiny Collingwoodových. Pan a paní Collingwoodovi pečovali o Arthura jako o svého syna, a ten jim později svou vděčnost vyjádřil ve autobiografii slovy: "Můj život začal být mnohem šťastnější, když jsem je poznal". Celé dny trávil tábořením na ostrově Peel, který proslavil po celém světě jako Ostrov divokých koček, s Collingwoodovic dcerami Dorou a Barbarou.

Měl více přátel, kteří s ním sdíleli jeho lásku k jezerům. Vypráví o putování do Ambleside, zastávkách v hostinci "Drunken Duck" na pivo a chleba se sýrem; cestách do Cartmelu, kde přespával v chalupě nazývané Wall Nook; o noclezích u Low Yewdale, kde se voda nabírala ze strouhy probíhající stavením, a ve džbánu nabrané vody jste často mohli najít plovoucí střevli. O táboření malý kousek na údolím, kde uzavřel přátelství se skupinou cikánů, a ta ho naučila jejich jazyku a zvykům.

Zaujat studiem jazyků odjel na počátku 1.světové války do Ruska a během revoluce potom psal nejčerstvější zprávy o tamních událostech. Zamiloval si Rusko a jeho folklór, přeložil do angličtiny mnoho starých ruských pohádek (vyd.1916), a seznámil se tady a posléze i oženil se svou druhou ženou Evženií, která byla Trockého sekretářkou. (Ransomeho první manželství nebylo šťastné.)

V r.1925 Ransome koupil Low Ludderburn, starou chalupu v ústí údolí Cartmel Fell s výhledem od Ingleboroughu v hrabství Yorkshire až k Helvellynu v oblasti District Lakes. To nebylo bez příčiny - Arthur byl předtím dlouho v Číně, odkud informoval o tamní vrtkavé politické situaci. Mnohem později, už po napsání knih o Vlaštovkách a Amazonkách (vyd.1931), zaznamenal své vzpomínky v knize "Missee Lee" (vyd.1941), kde popsal zmiňované dračí procesí podle svých zážitků z ulic Hanoje.

I sám život Arthura Ransome se odrážel v jeho knihách pro děti. Trojúhelníkové, čtvercové a kosočtvercové signální znamení z knihy "Zamrzlá loď kapitána Flinta" (Winter Holiday), byla prvně použita v Low Ludderburnu. S jejich pomocí si předával zprávy se svým přítelem plukovníkem Kelsallem, který žil na druhé straně údolí, když si chtěli spolu zarybařit.

Do nového domova v Pin Millu, hrabství Suffolk, se přestěhoval s nadějí, že mořský vzduch upevní jeho zdraví, jeho okolí později zakomponoval do svých knížek "Nechtěli jsme na moře" (We Didn't Mean To Go To Sea) (vyd.1937) a "Tajemné vody" (Secret Water). Odsud navštěvoval Norfolkské mělčiny, a pochopitelně, plavil se jimi a napsal tady příběhy "Klub Lysek" (Coot Club) a "Velkou šestku" (The Big Six) s hlavními hrdiny Dickem a Dorotkou, kteří se stali pojítkem mezi knihami "Smrt a sláva chlapců" (Death and Glory boys) a "Tom Dudgeon z mělčin" (Tom Dudgeon of the Broads), a Vlaštovkami a Amazonkami ze severu.

Arthur Ransome zemřel 3. června 1967 v Manchesteru.

Proč jsou Ransomeho knihy stále tak populární? Z dnešního hlediska by mohl být označen za příliš středostavovského - píše o privilegovaných dětech, jimž rodiče mohli dopřát dlouhé prázdniny, a navíc jim opatřit i loďku. Ale děti o kterých čteme pocházely ze všech možných vrstev, což nelze přehlédnout. (Avšak když to vezmeme kolem a kolem, musíme přece jen připustit že "Smrt a sláva.." je od Ransomeových obvyklých prací přece jen poněkud odlišná.) Myšlení je (s výjimkou knih "Missee Lee" a "Petr Kachna") zcela britské a dalo by se očekávat, že nemůže oslovit čtenáře v jiných zemích. Nicméně, tyto knihy se vydávají po celém světě a jsou v současné době mnohde více populární než v Japonsku, odkud se můžete podívat na návštěvu míst z těchto knih po sítích internetu.

Díky Ransomeovi teď ležím v jeho fantaziích, které jsou srozumitelné dětské mysli. Divoké stvůry jako hadi, zrůdy a jiné - mohou mít své místo, ale tady v těchto knihách je také velká příležitost ke hře na "objevitele", možnost vidět sám sebe jako přítele známých horolezců a slavných námořníků, co objevili tento svět. Plachtění v noci, toulání po lesích a táboření, to je blízké každému dítěti na celém světě. Prostřednictvím knih Arthura Ransome to všechno mohou prožít doma v klidu a bezpečí.

Měli jsme možnost setkat se před několika lety s "Titty", jejíž skutečné jméno je Mavis a která stále žije v Conistonu. Byla stále plná touhy po poznání, tak jako smyšlený první námořník, který slouží na palubě Vlaštovky. Řekla mi však, že jako dítě ona i její příbuzní vyrůstali unavení od neustálého spojování s knihami, protože "tohle všechno přeci nejde [stále] dělat". Přesto si myslím, že Ransome musel mít nějakou představu o jejích kvalitách, když ji spojil s vlastní imaginární rodinou, a vložil do ní své vlastní vzpomínky a sny z dětství. Sny a vzpomínky, které daly jeho knihám kouzlo zaujmout děti na celém světě.

© Autory biografie jsou Peter & Donna Thomsonovi, a originální stránka se nalézá na adrese http://www.arthur-ransome.org/ar/arbio.html

Bibliografie série o Vlaštovkách, Amazonkách a Lyskách ("Swallows and Amazons"):

Zamrzlá loď kapitána Flinta, obálka Zdeňka Buriana
Trosečníci z Vlaštovky, obálka Zdeňka Buriana
1930 - Boj o ostrov ("Swallows and Amazons")
1931 - Trosečníci z Vlaštovky ("Swallowdale")
1932 - Petr Kachna ("Peter Duck")
1933 - Zamrzlá loď kapitána Flinta ("Winter Holiday")
1934 - Klub Lysek ("Coot Club")
1936 - Holubí pošta ("Pigeon Post")
1937 - Nechtěli jsme na moře ("We Didn't Mean to Go to Sea")
1939 - Záhadné vody ("Secret Water")
1940 - Velká šestka ("Big Six")
1941 - Slečna Lee("Missee Lee")
1943 - Piktové a mučedníci ("Picts and the Martyrs")
1947 - Velká severní? ("Great Northern?")
1983 - ("Swallows and Amazons Forever!")
1988 - Lysky na severu ("Coots in the North")