Animiki-okakewinini

Z thewoodcraft.org

animiki-okakewinini 1917.gif

Automobilista (angl. Thunder Roller). V symbolu mistrovství je kolo (pneumatika – symbol automobilu) a hromový pták. Název je z algonkinštiny[1]. Kombinace slov “animiki” (hrom) a “okaki” (v hrudi), znamená mručení a přípona “winini” označuje někoho kdo činnost danou prvním slovem vykonává. Automobilista – je tedy ten kdo vydává mručení (motorem). Poprvé bylo uvedeno ve 15. vydání “The Birch Bark Roll” které vyšlo pod názvem “The Woodcraft Manual for Girls: The Fifteenth Birch-Bark Roll” na straně 406. 20. vydání “The Birch Bark Roll”, vydané roku 1925, již toto mistrovství neuvádí.

Pro jeho získání bylo nutné splnit alespoň 9 ze 12 následujících podmínek:

1. Ukažte, že umíte nastartovat motor, a vysvětlete, jaká opatření je třeba dodržet.
2. Ukažte ze umíte vyměnit pneumatiku.
3. Popište konstrukci a účel spojky.
4. Popište konstrukci a účel karburátoru.
5. Popiště konstrukci a účel ventilů.
6. Popiště konstrukci a účel magneta (alternátoru).
7. Popiště konstrukci a účel zapalovací svíčky.
8. Popiště konstrukci a účel diferenciálu.
9. Popiště konstrukci a účel převodovky.
10. Popište a ukažte, jak uhasit hořící benzín nebo olej.
11. Ukažte že umíte nastartovat, alespoň dva různé typy automobilů.
12. Složte zkoušku, která vás bude opravňovat k řízení automobilu.
Henry Ford, považovaný za zakladatele pásové výroby, založil svou automobilku roku 1903 s cílem srazit náklady na výrobu jednoho vozu na takovou úroveň, aby si ho mohl dovolit řadový dělník. Když začala o pět let později (1908) masová produkce modelu typu T, byla cena jednoho vozu stanovena na 85O$. V té době vydělával průměrný americký dělník přibližně 12,98 dolaru týdně za 59 hodin práce – tj. 674,96 dolaru ročně a během následujících deset let 1910-1919 se zvýšila na 750 dolarů ročně.[2] I když většina dělníků si tolik peněz nevydělala, byla cena natolik nízká, že si jeji mohli dovolit koupit na splátky. Je nutno si uvědomit, že tehdy ještě neexistovala žádná placená dovolená, svátky ani nemocenská. Dělník buď pracoval a dostal zaplaceno, nebo nepracoval a nedostal nic. Koupě vozu na splátky – kromě toho že zvyšovala jeho mobilitu a tím také možnost uplatnění na trhu práce – tak zároveň fungovala sociální investice, neboť v případě nutnosti bylo možné vůz prodat. Automobily tak šly na dračku a jen typu T bylo do roku 1927 vyrobeno 15 milionů kusů.[3]
V aktuálním vydání svitku LLM toto mistrovství není

  1. Při tvorbě názvu bylo využito mluvnice a slovníku, který sestavil americký biskup a římskokatolický misionář slovinského původu Friderik Irenej Baraga (28.6.1797 Knežja vas, Kraňsko – 19.1.1868 Marquette County, Michigan), který působil mezi domorodými indiány v USA v letech 1830–68.
  2. https://bizfluent.com/info-7769323-history-american-income.html
  3. https://www.history.com/topics/inventions/model-t