Abercrombie & Fitch

From thewoodcraft.org
Jump to navigation Jump to search

Dnes jde o obchodní značku luxusního sportovního zboží a kosmetiky, ale až do r. 1977 to bylo jméno největšího zásilkového obchodu na světě, který roku 1976 zbankrotoval. V té době už se zakladatelem Davidem T. Abercrombiem neměla tahle firma nic společného.

Počátky zásilkového obchodu

Původní firma založená r. 1892, která sídlila na nábřeží East River nedaleko Brooklynského mostu (36 South St., N.Y.), se jmenovala “Derby, Abercrombie & Co.” a šila outdoorové výrobky z nepromokavého plátna – stany, celty, batohy a další tábornické vybavení.

V dubnu 1898 se přejmenovala na “David T. Abercrombie & Co.” a sortiment již pokrýval veškeré zboží, od stanů až po nádobí. David T. Abercrombie chtěl prodávat zboží, které by zákazníci kupovali především pro jeho kvalitu. A za tu se platí. Proto již tehdy začal nabízel své zboží prostřednictvím zásilkového prodeje, aby nároční zákazníci i z jiných koutů U.S.A. u něj mohli nakupovat zboží podle katalogu.

Nejspíš proto také v roce 1901 svou firmu přestěhoval na 2 South St. N.Y., na samém konci Manhattanu. Odtamtud bys na Wall Street, která byla mekkou finančníků, kamenem dohodil. A pro řadu z nich byl lov, spojený s tábořením, oblíbenou formou rekreace.

Největší zásilkový obchod na světě

Jedním z klientů Abercrombieho obchodu byl i finančník Ezra Fitch. Viděl skrytý potenciál Abercrombieho zásilkového obchodu. Usoudil, že pokud se sortiment nabízený prostřednictvím katalogu rozšíří o další zboží, bude zajímavý zásilkový obchod zajímavý i pro kupce z odlehlých koutů USA, a to povede ke zvýšení obratu a následně i zisku. To ovšem vyžadovalo vysokou počáteční investici na vytištění katalogu a jeho následnou distribuci. Proto Abercrombiemu nabídnul obchodní partnerství.

David T. Abercrombie, který se od roku 1900 angažoval v Lize amerických sportsmanů[1], jeho nabídku zpočátku údajně nechtěl přijmout, ale je možné, že ho finančně vyšťavilo angažmá v LAS – podobně jako zakladatele této organizace George O. Shieldse – protože nakonec na Fitchovu nabídku kývnul a Fitch získal většinový podíl.

Od června 1902 se firma prezentovala jako Abercrombie & Fitch a koncem roku se její kamenná prodejna přestěhovala z nábřeží na jednu z nejrušnějších tříd – 316 Broadway, N.Y.

Nicméně mezi partnery to začalo brzy skřípat. Na Wikipedii se uvádí, že roku 1907 Fitch Abercrombieho vyplatil, ale čert tomu věř, protože katalog fy. Abercrombie & Fitch z téhož roku stále uváděl k 1. květnu 1907 Davida T. Abercrombieho jako prezidenta firmy. Osobně se domnívám, že mezi nimi došlo k dohodě. Abercrombie se stáhnul z vedení fy. “Abercrombie & Fitch“ a dál provozoval zásilkový obchod specializovaný na outdoorové zboží, pod názvem původní firmy “David T. Abercrombie & Co.”, který nejspíš dotoval z podílu na zisku fy. “Abercrombie & Fitch“[2]

Ezra Fitch pak pokračoval dál v uskutečňování vlastní vize. Náklady na tisk a distribuci katalogu v roce 1909 firmu málem položily – vytištění jednoho kusu katalogu, který měl 456 ilustrovaných stran, vyšlo na 1 dolar a společnost jich na vlastní náklady rozeslala do celého světa 50 tisíc. Nicméně se to nakonec ukázalo jako výborný marketingový tah.

A od r. 1910 sortiment nabízeného zboží rozšířil i na dámské oblečení.

Expanze

Roku 1913 došlo k oddělení zásilkové firmy, která se přestěhovala na Reade St., od kamenné prodejny. Ta se přesunula dál do centra, k 5. Avenue na 55/57 West 36th St. V nabídce se objevilo už i sportovní vybavení, oděvy a společenské hry. A firma začala používat obchodní slogan: „Největší obchod se sportovním zbožím na světě“.

Roku 1917 se kamenná prodejna znovu přestěhovala do nové 12 podlažní budovy na rohu Madison Avenue a East 45th St. Kde každé patro bylo specializované na jiný typ zboží:

V suterénu byla střelnice.
V přízemí se prodávalo lyžařské vybavení, vybavení pro lukostřelbu, potápění a pro různé sporty na hřišti.
Na druhém až pátém podlaží byly obchody s oděvy.
Na šestém podlaží byla obrazárna s knihkupectvím, orientovaným na sport a outdoor. Hodinářství a golfová škola s instruktory.
Na sedmém podlaží se prodávaly zbraně. Zde byly vystaveny stovky pušek a brokovnic a také chovatelské potřeby.
Na osmém podlaží byly rybářské potřeby, a tábornické vybavení pro pěší i vodní turistiku.
Na ostatních podlažích byly provozní místnosti společnosti.

V roce 1928 prodal Ezra Fitch firmu svému švagru Jamesi S Cobbovi, který dál pokračoval v expanzi především tím, že skupoval firmy, které dodávaly prodávaný sortiment.

Roku 1929 měla firma roční obrat 6,3 milionu USD, a čistý zisk 548 tisíc USD.

Během hospodářské krize se výnosy snížily a firma přestala vyplácet dividendy. R. 1933 roční obrat klesnul na necelého 2,6 milionu USD. Ale společnost Abercrombie & Fitch nakonec krizi ustála a v roce 1938 dál pokračovala ve vyplácení dividend.

V té době tvořil 45% obratu kamenné prodejny obchod se zbraněmi a 45% oděvy a vybavení do domácnosti. Zásilkový obchod se na tržbách podílel jen zhruba z 10%.

V roce 1947 měla firma Abercrombie & Fitch čistý roční zisk 682 tisíc dolarů.

David T. Abercrombie & Co.

David T. Abercrombie v roce 1917 působil jako Vice Prezident firmy Baker, Murray & Imbrie ("The Sporting Goods Store of Expert Personal Service"), a firmu David T. Abercrombie & Co., která se věnovala výhradně tábornickému vybavení provozoval nejspíš jako hobby.

Ta svoje zboží nabízela pod obchodní značkou "ABERCROMBIES CAMP" tak jako předtím prostřednictvím specializovaného katalogu, a kamenná prodejna dál sídlila na adrese 311 Broadway, New York.

V činnosti pokračovala i po jeho smrti r. 1931, pod vedením jeho mladšího bratra Roberta Fultona Abercrombieho (8.5.1883 Baltimore, MD,USA – Březen 1964) a zanikla až někdy během 50. let – poslední katalog vyšel r. 1950.

Cesta do zatracení

Roku 1958 otevřela pobočku v San Franciscu a v oblíbených sportovních střediscích provozovala také malé sezónní obchody.

Guernsey, který nahradil ve funkci prezidenta společnosti Jamese S. Cobba se chvástal "Abercrombie & Fitch se nestará o náklady; chce vždy tu nejlepší kvalitu." Obrat společnosti sice dále rostl, roku 1960 činil 16,5 milionu USD, ale čistý zisk během čtyř let poklesl na 185 tisíc dolarů. A v následujícím roce 1961 začal klesat i roční obrat. Společností proteklo 15,5 milionu USD, ale čistý zisk byl 124 tisíc dolarů.

Jenže Guernseyovi následovníci John H. Ewing a po něm Earle K. Angstadt, Jr. tomu nevěnovali žádnou pozornost a firma dále expandovala.

Že je něco špatně začalo být jasné koncem šedesátých let. V roce 1968 firma uspořádala velký výprodej skladových zásob, který následně zopakovala počátkem r. 1970. Ale i přes zoufalou reklamní kampaň v novinách a časopisech skončila společnost se ztrátou půl milionu dolarů.

Na post prezidenta společnosti nastoupil William Humphreys, který dříve působil jako výkonný ředitel fy. Lord & Taylor, který se ji pokusil zachránit. Nicméně, marně. Zavedené změny nezlepšily prodeje a finanční propad dál pokračoval, až ke ztrátě 1 milion dolarů za rok 1975. V roce 1976 byl vyhlášen bankrot a 11. listopadu 1977 firma ukončila činnost.

Obchodní značku "Abercrombie & Fitch" v roce 1978 odkoupila za 1,5 milionu USD společnost Oshman's Sporting Goods Inc., ale to už je zcela jiná kapitola.


  1. Šlo o vůbec první občanské sdružení na světě, jehož cílem bylo vyvíjet nátlak na legislativce jednotlivých států USA, aby přijali zákony na ochranu přírody
  2. Nasvědčuje tomu fakt, firma “David T. Abercrombie & Co.” nadále nabízela zboží prostřednictvím vlastního katalogu. A to až do počátku 50 tých let, kdy Fitchovi nástupci začali táhnout dojnou krávu Abercrombie & Fitch ke dnu.