Nápověda:Údržba a kontrola
Jako každý systém pro správu obsahu i wiki vyžaduje průběžnou údržbu a kontrolu.
Čím může pomoci každý uživatel wiki
Každý, i nepřihlášený návštěvník wiki může navštívit stránku Special:Recentchanges, na kterou je i přímý link z menu, a na ní zjistit, jaké změny v poslední době proběhly.
Při psaní obsahu dochází k nejrůznějším syntaktickým chybám - překlepy, neplatné odkazy, špatné stylování atd. V případě, že při návštěvě stránky jste přihlášení a zjistí nějakou takovou chybu v obsahu, můžete provést opravu, případně doplnění textum sami.
Pokud jde o složitější věc, se kterou si nevíte rady - pomůže, když na to upozorníte alespoň některého z uživatelů ze skupiny bot, nebo administrator.
Na této wiki se neprovádí kontrola obsahu z hlediska validity prezentované informace, ale čistě a pouze z hlediska zpracování.
Pokud tedy narazíte na nějakou faktografickou chybu, nebo zavádějící informaci, tak v prvé řadě kontaktujte autora problematické editace, aby ji buď odstranil, vysvětlil, nebo upřesnil. Výjimkou je oprava neplatných odkazů a překlepů, kde to nemusí být nezbytně nutné.
Kontrola kategorizace
Každá stránka ve wiki musí být kategorizována. Kategorizace usnadňuje správu velkého množství stránek a souborů, a zároveň umožňuje rychlou orientaci v obsahu tím, že jedním kliknutím umožní vypsat seznam souborů a stránek, které mají v rámci příslušné kategorie něco do činění.
Podrobněji se kategorizaci věnuje Nápověda:Kategorizace, ovšem z hlediska údržby je podstatné vědět že
- Kategorizace je součástí obsahu stránky a tak i zde může docházet k překlepům
- Spadá-li stránka do subkategorie, která je logickou součástí jiné, nadřazené kategorie, stačí uvést pouze subkategorii
- Kategorie vzniká už jenom tím, že je uvedena v obsahu stránky - aniž by sama o sobě měla nějaký obsah
Často se stává, že je stránka zařazena do kategorie, která se jen drobně liší svým názvem od kategorie jiné již existující.
- Přehled existujících kategorií na stránce Special:Kategorie má uveden i počet zařazených položek. Pokud kategorie obsahuje pouze jednu položku, a sama není kategorizována, tak je velmi pravděpodobné, že jde o chybnou, nebo neúplnou kategorizaci.
- Stromovou strukturu kategorií lze vylistovat prostřednictvím speciální stránky Special:Categorytree
- Seznam stránek, souborů, či kategorií, u kterých kategorizace zcela chybí lze vylistovat pomocí speciálních stránek
Kontrola neplatných odkazů
Odkazy, kterým chybí cílová stránka se ve wiki zobrazují červeně a vznikají ve wiki několika způsoby:
- Editor stránky plánuje založení stránky s příslušným názvem, ale dosud se nedostal k jejímu založení
- Stránka na kterou má odkaz vést byla odstraněna, nebo přejmenována
- Při psaní odkazu došlo k překlepu, nebo díky nepozornosti se vloudila chyba díky níž je odkaz neplatný - skloňovaná forma slova, jiné použití malých a velkých písmen. Naše DCEwiki, na rozdíl od běžných projektů MediaWiki je nastavena aby byla citlivá na psaní velkých a malých písmen.
Co může pouze administrátor
Především může provádět přejmenovávání stránek a souborů.
Mazání nepotřebných stránek, kategorií a souborů
Jenom uživatel, který je ve skupině administrátor může odstraňovat soubory, stránky a šablony které se již nepoužívají. Aby je nemusel pracně vyhledávat, má k dispozici několik speciálních stránek
- Special:UnusedFiles - vylistuje soubory, které nejsou nikde použity
- Special:UnusedCategories - vylistuje kategorie, které obsahují nějaký popis, či kategorizaci ale již do nich není nic přiřazeno
- Special:UnusedTemplates - vylistuje šablony, které nejsou nikde použity
- Special:LonelyPages - vylistuje tzv. "osiřelé" stránky, tj. takové stránky, na které již žádná jiná stránka neodkazuje. Ty čas od času vznikají při různých pokusech, nebo změnách struktury projektu a lze je tak většinou bez problémů zrušit.
Pokud tedy někdo chce něco definitivně smazat, musí vždy kontaktovat administrátora.