Antonín Macht

Z thewoodcraft.org
(přesměrováno z Macht Antonín)

Antonín Macht (⁕ 12. července 1903, Babylon u Domažlic – † po 1946) člen LLM ve 20. letech.

Středoškolský profesor, sběratel slovenských pověstí, autor populárně vědeckých historických a filosofických publikací a jazykových příruček. Překladatel ze skandinávských jazyků.

Po 1. sv. válce tak jako Miloš Seifert a jiní, vyrazil působit na Slovensko[1].

Před 2. sv. válkou byl profesorem na Obchodní škole Vasila Kobylského v Praze. 20. dubna 1943 se při povinné oslavě narozenin Adolfa Hitlera shromáždili učitelé a studenti v jedné třídě. Ve chvíli, kdy hrála německá hymna, všichni ostentativně seděli, přestože měli stát a provést árijský pozdrav k poctě Vůdci. Ovšem jakmile spustila hymna protektorátní, studenti a profesoři naopak povstali.

Vyšetřováním gestapo zjistilo, že na škole dochází běžně k protiněmeckým projevům a zesměšňování říše. Například profesor Antonín Macht oslovoval studenta s příjmením Hlad slovy „Drittes Reich“ (Třetí říše).

Škola byla uzavřena, majetek zabaven gestapem, 4 profesoři a 1 student byli zatčeni a odesláni do vězení gestapa. Všichni ostatní studenti byli přikázáni k pracovnímu nasazení.

Antonín Macht byl potom vězněn na Pankráci a pak v Terezíně. Válku přežil. V říjnu 1946 o tom vydal vlastním nákladem svědectví v útlé knížce Pankrác - Terezín.

Žil pak v Horšovském Týně. Byl ženat s Marií, rozenou Němečkovou.

Výběr z díla:

  • Slovenské balady, F. Topič, 1924
  • Obrazové dějiny národa československého, J. Svátek, 1924 + F. Hrnčíř
  • Československá čítanka pre vyššie triedy nemeckých stredných škôl, Státné nakladateľstvo, 1930
  • Československá čítanka pre vyššie triedy maďarských stredných škol, Státné nakladateľstvo, 1930
  • Slovník nemecko-slovenský a slovensko-nemecký, R. Promberger, 1931
  • Výbor z básní Pavla Országha Hviezdoslava, vybral a úvodem opatřil prof. Ant. Macht - F. Topič, 1937
  • Pankrác - Terezín, nákladem vlastním pro připravované vydavatelské družstvo, říjen 1946 (Vytiskla knihtiskárna Bureš Praha XIV. a Unie)

Odkazy: